Тайван обещава ръст на инвестициите в САЩ в отговор на заплахите на Тръмп
Президентът на САЩ обвинява острова в „кражба“ на американската полупроводникова индустрия
![Тайван обещава ръст на инвестициите в САЩ в отговор на заплахите на Тръмп](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/14022025/2841b214-4272-4711-9b7e-0a41eb987447.jpg?operations=crop(0:225:3999:2475)&format=webp)
Президентът на Тайван Лай Чинг-те обеща да увеличи инвестициите в САЩ в отговор на тарифните заплахи на Доналд Тръмп и нарастващия натиск върху тайванската полупроводникова индустрия.
„Ще разширим инвестициите си в САЩ и ще увеличим покупките от тях, за да балансираме двустранната търговия“, заяви Лай в петък, само часове след като американският президент обяви плановете си за налагане на „реципрочни мита“ на държави с големи търговски дефицити със САЩ, предава Financial Times.
Миналата година търговският дефицит на САЩ с Тайван – седмият по големина търговски партньор на Вашингтон – е нараснал с 26,1 милиарда долара, достигайки 73,9 милиарда долара. Основна причина за това е огромното търсене на високотехнологични чипове с изкуствен интелект, повечето от които се произвеждат от Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) – най-големият производител на чипове в света.
Въпреки обвиненията на Тръмп, че Тайван „е откраднал“ американската полупроводникова индустрия, Лай категорично защитава водещата роля на страната в глобалното производство на чипове и отхвърля идеята за връщане на този бизнес в Америка.
„Тайван е най-мощната сила в света в сферата на полупроводниковото производство. Ние сме готови и способни да реагираме на новите предизвикателства“, заяви той.
Лай подчерта, че Тайван ще остане незаменима част от глобалната верига за доставки, като предложи създаването на „глобална демократична инициатива за полупроводниковите вериги за доставки“. Според него това ще помогне на САЩ да изградят по-устойчиви вериги за доставки – визия, противоположна на протекционистичния подход на Тръмп, който се стреми да върне индустрията изцяло на американска територия.
След натиск от администрациите на Тръмп и Байдън, както и от американските клиенти на TSMC, компанията се ангажира да инвестира 65 милиарда долара в три завода в Аризона. Първият от тях вече работи, но дори когато всички бъдат завършени, те ще представляват по-малко от една пета от общия производствен капацитет на TSMC. Все пак това е най-голямата задгранична инвестиция на компанията.
Тръмп обаче заплаши да отмени споразуменията за субсидии, сключени по времето на неговия предшественик, което може да постави под риск над 6 милиарда долара финансова подкрепа за TSMC. Освен това, той настоява за връщане на масовото производство на чипове в САЩ.
В четвъртък Тръмп отново отправи обвинения срещу Тайван:
„Те отнеха бизнеса ни с чипове. Искаме той да се върне в САЩ. Ако това не се случи, няма да сме много доволни“, заяви той.
Високопоставен тайвански представител по националната сигурност увери, че Тайпе ще подкрепи по-нататъшните инвестиции на TSMC в САЩ.
„Ако TSMC след своя вътрешна оценка прецени, че това ще помогне за глобализацията ѝ, ние сме готови да обсъдим с американската страна възможно най-доброто споразумение“, каза той.
Същевременно обаче Тайван ще търси баланс в преговорите с Вашингтон. „Нашата високотехнологична индустрия, и особено TSMC, е ключова за националната ни сигурност“, подчерта официалният представител.
Тайван и TSMC търсят начини да избегнат тарифните заплахи на Тръмп
Тайван притежава 6,4% от акциите на TSMC и има представител в управителния ѝ съвет, вярвайки, че доминиращата роля на страната в производството на най-модерните полупроводници гарантира подкрепата на демократичните държави срещу евентуална агресия от Китай.
Въпреки това, представители на Тръмп изразиха загриженост, че зависимостта на САЩ от Тайван в тази сфера е прекалено голяма.
В отговор Лай обяви, че Тайван ще увеличи разходите си за отбрана от 2,5% на над 3% от БВП, като част от усилията да укрепи отношенията си с Вашингтон.
„Тайпе е най-надеждният търговски партньор на САЩ“, подчерта той, но призна, че политиките на администрацията на Тръмп се различават значително от предходните, което създава предизвикателства за всички негови съюзници, включително и за Тайван