Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обвини Тайван, че е „откраднал“ производството на полупроводници на страната му. Но най-голямата компания за чипове е уверена, която по случайност е тайванска, е убедена, че администрацията на Тръмп ще продължи да финансира проектите ѝ в САЩ.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. е получила обещание за инжекция от 6,6 млрд. долара в рамките на програмата CHIPS and Science ACT на администрацията на Джо Байдън, за да подпомогне изграждането на три авангардни завода за производство на чипове в Аризона.

В интервю за CNBC главният финансов директор на TSMC Уендъл Хуанг казва, че се очаква финансирането да продължи да се отпуска постепенно при Тръмп, когато заводите преминат етапите на строителство и производство.

„Всъщност през четвъртото тримесечие вече получихме първата партида правителствена подкрепа“, казва Хаунг, разкривайки, че производителят на чипове по договор е прибрал средства в размер на 1,5 млрд. долара.

След някои производствени забавяния първият завод в Аризона започна да произвежда усъвършенствани чипове през четвъртото тримесечие на миналата година, посочва Хуанг. Той добавя, че изграждането на другите два завода върви по план, като вторият се очаква да започне дейност през 2028 г.

Първата инвестиция на TSMC в Аризона беше обявена през май 2020 г., като общата сума за трите ѝ проекта там в крайна сметка възлиза на над 65 млрд. долара.

Голяма част от инвестициите бяха направени, след като през август 2022 г. Байдън подписа двупартийния закон CHIPS Act, с който се ангажира с почти 53 млрд. долара за инвестиции в местната верига за доставки на полупроводници и противодействие на Китай.

Макар че се очаква бъдещият президент да превърне конкуренцията с Китай и преместването на производството в друга държава в свой приоритет и през втория си мандат, имаше дебати дали Тръмп и ръководената от републиканците Камара на представителите ще преразгледат Закона CHIPS.

По време на кампанията си за Белия дом Тръмп публично разкритикува закона и неговата цена, като вместо това заяви, че митата са по-ефективна стратегия за пренасяне на производството на чипове в чужбина. Новоизбраният президент също така обвини Тайван, че „краде“ американския бизнес с чипове.

На този фон експерти от индустрията очакват Тръмп да остави политиката предимно непокътната поради двупартийната ѝ подкрепа във Вашингтон.

В четвъртък TSMC отчете рекордна печалба за четвъртото тримесечие благодарение на голямото търсене на чипове с изкуствен интелект, което доведе до ръст на акциите с близо 4%. Компанията затвори с 1,36% по-високо в петък.

В разговора за приходите главният изпълнителен директор и председател Си Си Уей подчерта „дългогодишните и добри отношения“ на TSMC с правителството на САЩ и ангажимента и подкрепата, които е получила на федерално, щатско и градско ниво.

„Позволете ми да ви уверя, че имаме много откровена и открита комуникация със сегашното правителство, а също и с бъдещото“, коментира той в отговор на въпрос на инвеститор.

В четвъртък Уей също така заяви, че компанията няма да присъства на встъпването в длъжност на Тръмп, тъй като предпочита да запази нисък профил.