Китай е готов да предприеме „необходимите мерки“, за да наложи властта си над Тайван
Нарастването на военната активност около острова цели да изпрати послание към бъдещата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп
В сряда Китай обяви, че предприема „необходимите мерки“ за защита на суверенитета си и няма да толерира „сепаратистки“ действия от страна на Тайван. В същото време Тайпе съобщи за поредното увеличение на броя на китайските военни самолети около острова и призова Пекин да спре провокациите.
Високопоставен тайвански служител посочва пред Reuters, че нарастването на активността има за цел да изпрати политическо послание към бъдещата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. По думите му мащабът и размерът на провежданите китайски операции, включително изпратената човешка сила, са „нечувани“ през последните години.
„Не сме виждали подобно нещо поне през последните няколко години“, казва той.
Очакваше се Китай, който разглежда демократично управлявания Тайван като своя територия, да започне учения, за да изрази гнева си от обиколката на президента Лай Чинг-те в Тихия океан. Тя приключи в петък и включваше спирки на Хаваите и американската територия Гуам.
„Категорично няма да позволим нещата да излязат извън контрол. Предприемаме необходимите мерки, за да защитим решително суверенитета и териториалната цялост на страната“, казва Джу Фънлиан, говорител на китайската Служба по въпросите на Тайван, на въпрос за засилените военни дейности. „Китайското правителство е изключително бдително към тенденцията за сговор на сепаратистките тайвански сили с външни такива“.
Министерството на отбраната на Тайван съобщи в сряда, че е открило 53 военни самолета, опериращи около острова през последните 24 часа, както и 11 военноморски кораба и 8 „цивилни“, което се отнася за плавателни съдове от привидно граждански агенции като бреговата охрана.
Провокативни действия
Говорителят на президентската канцелария Карен Куо посочи в изявление, че военните действия на Китай са „явно нарушение“ на регионалната стабилност и Пекин трябва незабавно да прекрати всички „провокативни действия“.
„Обичайно е тайванските президенти да ходят в чужбина и нормалният международен обмен на Тайван с други държави не е оправдание за провокациите на Китай“, добавя тя.
В понеделник тайванските военни бяха влезли в бойна готовност, след като заявиха, че Китай е резервирал въздушното пространство и е разположил кораби на военноморската и бреговата охрана.
Във вторник Министерството на отбраната на Тайпе акцентира, че Пекин разполага най-големия си военноморски флот в регионални води от близо три десетилетия, което представлява заплаха за Тайван, по-изразена от предишните военни учения.
Високопоставен служител на Тайванската служба за сигурност посочва по време на брифинг в Тайпе, че на китайските военни са били необходими близо 70 дни, за да планират и разгърнат настоящите морски операции, и че те са били предназначени като знак за бъдещото правителство на Тръмп и съюзниците на САЩ, а не конкретно за посещението на Лай в Тихия океан.
„Те се опитват да очертаят червена линия и да упражнят авторитет пред новия стопанин на Белия дом“, казва източникът на Reuters. „За Китай е изключителна рядкост да разгръща морски операции от такъв мащаб по това време на годината, когато моретата обикновено са бурни”.