Китай настига Тайван в производството на наследени чипове, а скоро ще го изпревари
През 2024 делът на Китай в глобалния капацитет за производство на зрели възли е бил 34%, докато този на Тайван - 43%. Очаква се до 2027 двете страни да разменят позициите си
![Китай настига Тайван в производството на наследени чипове, а скоро ще го изпревари](https://sportal365images.com/autocrop/smp-images-production/profit.bg/10022025/22a1ddb3-7d27-486d-b057-37f6316f3697.jpg?width=1001&height=538&format=webp)
Когато през 2015 г. тайванската Powerchip Technology сключва сделка с източнокитайския град Хефей за създаване на нова леярна за чипове, компанията се надява, че този ход ще помогне за осигуряването на по-добър достъп до обещаващия местен пазар.
Девет години по-късно обаче тази китайска леярна - Nexchip - се превърна в един от най-големите ѝ конкуренти в пространството на наследените чипове. Тя се възползва от големи отстъпки, след като призивът на Пекин за локализация на производството на полупроводници в страната принуди Powerchip да се откаже от някога доходоносния бизнес с интегрални схеми.
Nexchip е сред китайските леярни, които бързо печелят пазарен дял в индустрията за т.нар. наследени или зрели чипове, която възлиза на 56,3 милиарда долара. Те са произведени по 28 нанометрова и по-стара технология, което мотивира администрацията на Байдън да започне разследване и тревожи тайванската индустрия.
Тези китайски леярни, които включват Hua Hong и SMIC, застрашават дългогодишното господство на Powerchip и Vanguard International на пазара за наследени чипове, използвани в автомобили и дисплеи. Те посточнно намаляват цените и предприемат агресивни планове за разширяване на капацитета си.
Тези действия принуждават тайванските леярни да се оттеглят или да следват по-напреднали и специални процеси, казват пред Reuters ръководители от индустрията в Тайван.
„Леярни със зрели възли като нас трябва да се трансформират. В противен случай китайските намаления на цените ще ни объркат още повече“, посочва Франк Хуанг, председател на Powerchip Investment Holding и нейното звено Powerchip Manufacturing Semiconductor Corporation.
По думите му разширяването на капацитета в световен мащаб е създало "сериозни предизвикателства" за индустрията. Затова компанията работи с Intel за разработване на по-модерни, по-малки чипове и диверсификация отвъд наследените такива.
Търговското напрежение между Вашингтон и Пекин може малко да облекчи болката, добавят ръководителите от тайванската индустрия, тъй като компаниите се надяват да осигурят веригите за доставки и търсят чипове, произведени извън Китай. Президентът на САЩ Доналд Тръмп обаче обяви, че планира да наложи мита до 100% върху полупроводници, произведени извън Съединените щати.
По-евтино, по-агресивно
След като през последните години САЩ блокираха достъпа на Китай до технология за чипове от висок клас, китайските леярни удвоиха своите усилия в посока на наследени чипове и подбиха тайванските конкуренти по отношение на цените. Това стана възможно до голяма степен заради силната финансова подкрепа от Пекин и приемането на по-ниски маржове, казват ръководители от Тайван.
Китайските компании драстично увеличиха капацитета за производство на наследени чипове през последните години. Според TrendForce през 2024 г. делът на Китай в глобалния капацитет за производство на зрели възли е бил 34%, докато този на Тайван - 43%. До 2027 г. се очаква делът на Китай да надмине този на Тайван, докато Южна Корея и САЩ, с едноцифрени дялове, се очаква да изостанат още повече. Според консултантската компания SEMI от 97 нови завода за производство, които влизат в експлоатация от 2023 до 2025, 57 са в Китай.
Въпреки че тайванските леярни все още могат да се конкурират по отношение на фактори като стабилност на процесите и по-добри производствени нива, от 2023 насам китайските леярни са станали по-агресивни в пичинг бизнеса. В същото време китайски клиенти - особено в сектори, фокусирани върху потребителите, като панелите - все повече молят тайванските дизайнери на чипове да наемат китайски фабрики за производството им, в съответствие с призива на Пекин към китайските компании да локализират веригите за доставки.
Свързани с китайското правителство компании, като China Mobile и China Telecom, също издават по-строги изисквания за използването на компоненти, произведени в Китай.
Ефектът Тръмп
Гален Зенг, старши изследователски мениджър в глобалната анализаторска компания IDC, казва, че тайванските дизайнери и леярни на чипове вероятно ще специализират своите процеси и ще диверсифицират дейността си далеч от наследените чипове, въпреки че тяхната рентабилност все още ще бъде засегната от китайската конкуренция в средносрочен план.
Хуанг от Powerchip например планира компанията му да намали работата си върху драйвери за дисплеи и сензорни чипове, които се използват до голяма степен на китайския пазар, и да измести фокуса си техника, която интегрира логика и чипове за DRAM памет за подобряване на изчислителната производителност и намаляване на консумацията на енергия. Компанията остава вторият по големина акционер на Nexchip с 19% дял, но не играе активна управленска роля.
„За чипове, които ще се използват в Китай, няма да можем да правим бизнеса. Трябва да се пренасочим, в противен случай няма начин да оцелеем“, казва Хуанг.
Известна помощ може да дойде от усилията на Вашингтон да ограничи растежа на китайската индустрия за чипове, заедно с влошените отношения между Пекин и други страни, които принуждават клиентите да разделят веригите за доставки на мрежи "Китай за Китай" и такива извън Китай.