Водеща на новините чете без да мигне:

„Китай наложи блокада на Тайван и изглежда готов за атака.“

Когато картината се прехвърля към министерството на отбраната, тя се обръща с недоумение към продуцента и пита:

„Наистина ли ще има война?“

Това е сцена от тайванския телевизионен сериал Zero Day, който трябва да бъде излъчен това лято. И целта му е да накара хората в страната да си зададат същия въпрос.

„Ние, тайванците, отдавна живеем под тази сянка, но никога не сме се осмелявали да я докоснем“, казва пред Financial Times Чън Син-мей, продуцент на първото мащабно развлекателно произведение, което реалистично представя китайска инвазия „Тайван е толкова свободен сега защо да не говорим за това?“, добавя тя.

Откакто правителството на Китайската националистическа партия (Гоминдан) бяга в Тайван през 1949 г. след поражение в гражданската война, Пекин заплашва да завземе острова със сила. В продължение на десетилетия липсата на военни възможности правеше това невъзможно, а икономическите връзки между двата бряга отдалечиха идеята за война още повече.

Но Zero Day идва в момент, когато пълномащабната инвазия на Русия в Украйна и засилените китайски военни действия около Тайван правят подобен сценарий далеч по-реалистичен.

„Дълго време, особено след реформите в континентален Китай, тайванците просто не възприемаха възможността за война – тази концепция отсъстваше“, казва пред FT Ма Ченг-кун, професор от Националния университет по отбрана в Тайван. „Сега обаче обществеността започва да го осъзнава, особено заради ежедневната активност на китайски самолети и кораби около острова.“

Според изследване на Националната служба за сигурност на Тайван, делът на тайванците, които вярват, че Китай ще нападне при обявяване на независимост, е скочил от 49% през 2017 г. до 64% през миналата година.

Въпреки това мнозина в Тайван трудно си представят да бъдат въвлечени във война и чувстват, че страната им не е готова. „За да приеме обществото тази реалност и да участва в мобилизация за отбрана, е нужно време и убеждение“, казва Ма.

След като преди шест години не успява да намери подкрепа за филм, разказващ за война с Китай, Чън, която е работила като журналист и сценарист, решава да го продуцира сама. Всеки епизод е режисиран от различен режисьор, а първият - с продължителност 1 час - ще бъде представен днес, 13 май, на Копенхагенския форум за демокрация.

Сериалът, заснет в натуралистичен и въздействащ стил, проследява седем дни, започващи с китайска блокада. Магазини и домове са парализирани от кибератаки. Улиците на Тайпе се превръщат в хаос. Банки и транспортна система рухват. Паникьосани семейства се тълпят по тъмни пристанища в опит да избягат. Освободени престъпници, манипулирани от Пекин, всяват безредици. И накрая, армията на Китай пристига.

Експерти смятат, че сериалът може да има същия обществен ефект, какъвто имаха филмите за ядрена война през 80-те години в САЩ и Великобритания.

Zero Day също така разкрива дълбоките разделения в тайванското общество. Въпреки че повечето тайванци - както потомци на Гоминдан, така и местни - отхвърлят обединението с Китай, напрежението расте под външен натиск.

Някои политици от Гоминдан обвиняват президента Лай Чинг-дъ, че тласка страната към война, защото нарича Китай „враждебна чужда сила“. Решението на правителството да депортира китайци, подкрепящи инвазията, също предизвиква критика от граждани с роднини в Китай.

Междувременно поддръжниците на управляващата Демократическа прогресивна партия са все по-разтревожени от китайската дезинформация, шпионаж и проникване в криминални среди. „Освен външната заплаха, хората вече усещат и вътрешната“, казва политоложката Уей-тинг Йен.

Политици от Гоминдан твърдят, че контактите им с Пекин могат да предотвратят война, но сериалът поставя остро въпроса за лоялността. Герои, които капитулират, бягат или сътрудничат на нашественика, вече провокираха бурни реакции.

След като трейлърът (17 минути) бе пуснат миналото лято, опозиционни депутати поискаха обяснение дали продукцията критикува определени партии. Сериалът бе наречен „пропаганда“, тъй като е финансиран от държавен филмов фонд - както и много други тайвански продукции.

Дори заснемането е саботирано: малко преди сцена, в която директор на затвор пуска гангстери в замяна на животоспасяваща трансплантация за дъщеря си, достъпът до локацията е спрян. „Сюжетът ни е базиран на оценки на службите за сигурност, според които Китай би могъл да използва престъпници за дестабилизация“, казва Чън.

Въпреки всичко, създателите на Zero Day се надяват сериалът да обедини обществото. Режисьорът Даяна Чао, която досега е работила предимно по аполитични проекти, ръководи епизод за онлайн знаменитост, която става жертва на „когнитивна война“ - китайски AI персонаж я превръща в инфлуенсърка, призоваваща към капитулация.

„Някои хора от поколението на родителите ни пазят романтична представа за Китай, която обаче не съответства на реалността“, казва тя.

„Питахме се: ако нямаме съгласие каква е нашата нация, ако позволим на инфилтратори да ни разделят - когато дойде войната, какво ще защитаваме ние, тайванците?“ казва Чън. „Открихме, че това е свободата, демокрацията - начинът ни на живот на този остров.“