Април е в разгара си и студентите от щатските бизнес училища следва да се ориентират сред офертите на банките и финансовите компании. Но не и през тази година, защото финансовата криза поставя бъдещите притежатели на сертификата Master of Business Administration в трудни условия и ограничен избор.

На първо място заплащането във финансовия сектор чувствително намаля. На второ, защото само през март на Уолстрийт бяха загубени над 43 хил. работни места, пише "Le Mоnde".

Така че тези финансови учреждения, които все още наемат персонал, имат достатъчно избор между млади, но вече обучени, служители, с които е залят трудовия пазар.

Наистина все още някои търговски банки правят обиколки из колежите, за да представят "занаята" и да съберат млади таланти, но сега те подбират много малко завършващи специалисти. Спад беше отчетен дори в престижни учебни заведения като Харвард, Колумбия, Принстън и Йеил.

Все пак не всичко е толкова черно. Пикът на студенти в икономическите специалности беше непосредствено преди имотния балон в САЩ да се спука. През 2008 г. броят на присъединилите се към финансовата гилдия беше значително по-малък.

Много от завършващите финансисти предпочитат да започнат собствен бизнес, да се насочат към енергийния сектор или да пробват късмета си в чужбина. В тези структури талантът на младите специалисти в момента се цени много по-добре: нали в крайна сметка финансовото образование трябва да е средство, а не мотор по пътя към създаване на богатство.

Успокоителното за младите финансисти, насочващи се към банките пък е, че в бъдеще ще им се налага да се справят с по-малко конкуренция, отколкото досега. А когато пазарите се съвземат, пътят на най-амбициозните към Уолстрийт отново ще започне.