Рецесията подсилва растежа на сенчестата икономика в ЕС
&format=webp)
Докато почти всяка индустрия на европейската икономика се свива при сегашната рецесия, един сектор - черният пазар - започва да расте, сочи изследване на австрийски учен, цитирано от euobserver.com.
Очаква се "сенчестата икономика" - която включва търговията със стоки и услуги без данъци, както и работата на строителни обекти и ремонтите на автомобили, при които се плаща на ръка, но изключва сериозни престъпления като трафик на наркотици и проституция - да се разрасне с 0.3 до 0.9% тази година в 14 богати държави, които са членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Най-големият растеж в сектора - от 0.8 до 0.9% - ще бъде отчетен в Ирландия, Великобритания и Испания. Междувременно Белгия, Австрия и Германия са в дъното на тази класация.
Растежът на черния пазар в бившите комунистически държави, които не са включени в прогнозата на икономиста Фридрих Шнайдер от университета "Йоханес Кеплер" в Линц, вероятно ще бъде "същият, ако не по-висок", отбелязва euobserver.com.
Този обрат настъпва, след като активността на черния пазар отчиташе спад 15 години и в период, когато се очаква законната икономика на ЕС да се свие с 2%.
Икономиката на сериозните престъпления е различен случай. Повишаването на данъците едва ли ще окаже въздействие върху продажбата на наркотици. Кражбите и обирите могат да се увеличат в период на рецесия. Същевременно приходите от проституция вероятно ще спаднат, тъй като бизнесмените имат по-малко пари за харчене.
Размерът на "сенчестата икономика" варира от регион до регион. В Северна Европа и Скандинавия тя представлява между 10 и 18% от официалния обем на брутния вътрешен продукт (БВП). В средиземноморските държави, като Португалия и Италия, секторът допринася с 20 до 25% за БВП.
Много бивши комунистически държави от ЕС имат "сенчести сектори" в средиземноморския регион. Но в Естония, Латвия, Румъния, България, според прогнози, тези сектори представляват от 36 до 39% от общата икономическа активност.
Данните за съседните на ЕС държави са доста по-високи. В Беларус и Молдова около 50% от икономическата активност заобикаля държавата. В Украйна този дял е 57%, а в Грузия - 68 на сто.
Дял на сенчестата икономика до прага от 25% може да подобри качеството на живота на обикновените хора, отбелязва австрийският учен.
Източник: БТА
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)