Инвеститорите често са поставени пред трудни решения, когато се отнася за алтернативни възможности за техните пари.

Едва ли може да се даде еднозначен отговор на различните дилеми за инвеститорите. Предпочитането на една от две или повече алтернативи е свързано с прогнозиране на това какво ще се случи в бъдеще, което пък е свързано с висока доза несигурност.

Каква по-голяма трудност в настоящия момент на едновременна рецесия за всички страни по света, която и най-големите специалисти не можаха да предвидят. По този начин последните се компрометираха и в тази насока едва ли може да им се вярва на прогнозите за това кога ще свърши кризата. Тъй или иначе, това нещо, което малко от тях и се нагърбват да прогнозират.

Ето и някои от вечните дилеми пред инвеститорите и някои разсъждения върху тях:

1. Пестене на пари в депозити, инвестиции, или покриване на задължения.

Трябва първо да споменем, че макар и да изглежда ясно, много хора правят грешката да имат депозити, а същевременно ползват кредитни карти или други кредити. На всички е ясно, че лихвите по кредитите са по-високи от тези по депозитите, да не говорим, че по кредитните карти са още по-високи.

Преди да си откриете депозит, тоест имате средства, които знаете, че временно няма да са ви необходими, направете мониторинг на своите задължения и приключете краткосрочните такива с висока цена.

Когато решавате да инвестирате свободните си средства, при наличие на задължения с лихви от да кажем 15-16%, мислете, че за да има смисъл цялото това упражнение, трябва да изкарате минимум колкото ви е алтернативната цена - в случая лихвата по задълженията или 15-16%.

Като вземем предвид, че един обикновен човек няма да инвестира сам, а напълно логично ще потърси помощта на професионалистите, то най-вероятно ще вложи средствата си в инвестиционен фонд.

Като включим таксите и комисионите на фонда събирани на входа и изхода, то доходността, която той трябва да отбележи е да кажем около 20%, за да си покриете алтернативните разходи.

За да сте на печалба, включително и за поетия риск, на фона на това което се случи през последните две години, трябва да реализира значително повече.

Ако приемем, че не сте много по риска и се насочите към балансиран фонд, нещата стават далеч по-различни.

Смисълът на този род фондове е да намаляват риска, като инвестират голяма част от средствата в инструменти с фиксиран доход. В тази насока, от тях не можете да искате подобна доходност и ако сте човек със задължения и свободни средства, може би е по-добре да се отървете от "воденичния камък", за да не сте от хората, които дават повече отколкото получават.

2. Покупка на апартамент или живот под наем.

Отново фундаментален въпрос, който в настоящия момент се свежда до това - ще ви отпусне ли банката кредит и ще останете ли на постоянната си работа. И докато първия отговор биха ще ви дадат от финансовите институции, то за втория няма как да сте сигурни в настоящия момент на криза. Важно е дали можете да си позволявате месечната вноска.

Голямо е изкушението да си имате собствено жилище. Често срещан аргумент е, че е все едно дали ще давате пари всеки месец на банката или на хазяина. Друг аргумент в полза на покупката на собствено жилище са ниските, според някои, цени на имотите в момента.

И все пак въпросите си остават. Показателно е това, което се случи в САЩ - стотици хиляди американски семейства загубиха домовете си, заради кризата.

Сравнете изгодите и рисковите от това да си купите имот в неясна обстановка, дори и евентуално на по-ниска цена, с покупката, когато нещата са по-ясни, икономиката отново е в подем, кризата е отшумяла, а доходите ви не само, че са сигурни, но и започват да проявяват признаци на повишение.

Ако кризата е по-дълга и по-дълбока от прогнозираното от така наречените "специалисти", а вие останете по-дълго време без доходи, можете да сте в ситуация да изгубите така желаното жилище, както и всичко, което сте платили за него до момента.