Темповете на съкращение на положителното салдо на търговския баланс на Япония се забавиха през март до минимума за последните шест месеца, тъй като е намаляла скоростта на спад на износа, съобщи агенция Bloomberg.

Излишъкът на търговския баланс на Япония се е свил през март с 48.8% до 1.486 трлн. йени (15.5 млрд. долара) в сравнение с март 2008 г., по данните на министерството на финансите на страната.

Консенсусната прогноза говореше за свиване на положителното салдо до 1.21 трлн. йени.

Обемът на износа е намалял с 46.5% след срива с рекордните 50.4% през февруари. Вносът в Япония се е свил през март с 37.8%.

Доставките в Китай са били с 31.6% по-ниски, отколкото през март 2008 г. Износът в САЩ е намалял с 51.4%, свиването се е забавило в сравнение с февруарския срив от 58.4%.

Икономистите не очакват, че японският износ ще възстанови положителния си ръст в обозримо бъдеще.

МВФ смята, че рецесията ще бъде по-дълбока, а възстановяването - по-бавно, отколкото прогнозираше по-рано, тъй като стабилизацията на финансовите пазари ще отнеме значително повече време.

"Търсенето извън пределите на Япония достига най-ниската си точка, но импулсът за възстановяване е слаб. И японската, и световната икономики едва ли ще покажат пълномащабно възстановяване по-рано от второто полугодие на следващата финансова година", заяви старши икономистът от Daiwa Institute of Research Ltd. Мицумару Кумагаи.

Източник: БГНЕС

Още по темата:

Възстановява ли се секторът на електрониката в Азия?

Япония и Италия най-засегнати от кризата

Япония с антикризисен пакет за 150 млрд. долара

Износът на Япония пада с рекордните 49%