Кругман: Рано е да се говори за излизане от кризата
Най-лошото от глобалната икономическа криза остана в миналото, но е малко вероятно да има бързо възстановяване заради натрупаните големи дългове по целия свят, смята икономистът Пол Кругман,носител на Нобеловата награда за икономика през 2008 г., по време на международен форум в Сеул, предаде АФП.
"Споделям оптимизма, че най-лошото е останало назад. И макар различните икономически показатели да свидетелстват за продължаване на забавянето на темповете на световното развитие, те също така показват, че условията за този спад се смекчават", заяви Кругман по време на международен финансов форум в Сеул.
Професорът по икономика в университета Принстън посочи, че вече има множество индикации за това, че спадът в икономиката се забавя.
Вече има раздвижване на кредитния пазар след мащабната намеса на Федералния резерв на САЩ и на други централни банки. Ситуацията с отсъствието на кредитиране се подобрява, за което съдействат големите, но обвързани със сурови условия валутни интервенции, чиято цел е да се намали напрежението на финансовите пазари.
Експертът предупреди, че въпреки стабилизацията на финансовите пазари, всякакви разговори за излизане от кризата са преждевременни. Причините затова се крият в огромните загуби на банките и големите дългове не само вътре във финансовата система, но и също сред обикновените хора и по-голямата част от останалия свят".
"Ние получихме в наследство всички тези излишни дългове", констатира професор Кругман.