За удължаване на срока за правоимащите граждани с промени в Закона за уреждане правата на гражданите с многогодишни жилищно-спестовни влогове гласуваха днес депутатите на първо четене в Народното събрание.

Измененията предполагат за срок от 5 години да се приключи процеса за компенсиране на гражданите по този закон. Отпускането на допълнителни 6 месеца е с цел да се даде още време на гражданите да докажат правата си и да се предотвратят опашките в клоновете на банките, които ги обслужват.

Първото предложение на депутата от Коалиция за България Захари Георгиев, който иска срока за подаване на заявления за включване в окончателните списъци да се удължи до края на тази година, а този за връщане на неизползваните жилищнокомпенсаторни инструменти до края на месец юли.

Заради увеличените данъчни оценки на имотите Захари Георгиев предлага и завишаване на имуществената граница на правоимане от 40 на 60 хил. лв.. Той иска да се увеличи и кръгът на роднините за прехвърляне на лихвочислата до трета степен, включително по съребрена линия.

Депутатите Елеонора Николова и Мария Капон настояваха с шест месеца да бъде удължен срокът за кандидатстване на притежателите на лихвоточки за компенсации. Според действащия в момента закон за уреждане правата на гражданите с многогодишни жилищно-спестовни влогове, утре изтича срокът за включването в списъка за получаването на компенсация.

Това се отнася за всички притежатели на жилищно-спестовни влогове открити до 31 декември 1990 година и престояли повече от пет години без да декларират правата си.

Молбите се подават пред местните комисии към общините. 2168 жилищно-спестовни влога са компенсирани през 2008 година от Националния компенсационен жилищен фонд по данни на фонда за миналата година.

На местните комисии са преведени компенсации за 13.7 млн лв., като средната изплатена компенсация по влог е 6 320 лв.

Цената на лихвоточките в момента е 8 ст. за точка, тоест ако вложител има 100 хил. лихвоточки, това означава обезщетение от 8000 лв.

Източник: БНР