БВП на Русия през април 2009 г. се е свил спрямо април миналата година с 10.5%, съобщи министърът на икономическото развитие Андрей Клепач. За януари-април руската икономика се е свила с 9.8%, предаде Интерфакс.

Според последните прогнози на министерството на икономическото развитие, БВП през 2009 г. ще намалее с 6-8% в зависимост от това кой вариант за развитие на националната икономика ще се реализира.

Но вчера руският президент Дмитрий Медведев изрази мнението, че спадът на БВП на Русия през 2009 г. ще бъде по-дълбок в сравнение с първоначалните очаквания, съобщава БГНЕС.

Припомняме, че още след края на първото тримесечие спадът на икономическото развитие накара руските власти да ревизира прогнозите си за темпа на ръст на икономиката и сега то счита, че при най-оптимистичния сценарий тя може да расте с 0.5% през 2010 година, с 3.4% през 2011 година и с 4.4% през 2012 година.

Икономистите очакват тенденцията на спад в икономиката да се забави едва във втората половина на годината, като анализаторите на Московска банка очакваха годишния спад на БВП да е в порядъка на 7.8%.

Още по темата:

Безработицата в Русия постави рекорд с над 71% годишен ръст

Чуждестранните инвестиции в Русия падат с 30%