Някои обичаи, с които е добре да сме запознати в чужбина
Предстои началото на активния отпускарски сезон. През последните години стана практика все повече българи да летуват зад граница, но знаем ли как да избегнем неприятни ситуации в резултат на културни различия? От РИА Новости са посочили някои интересни факти, които е добре да имаме в предвид, когато посещаваме чужда държава. В подготовката на материала са използвани открити източници на информация.
Знак „Внимание" или „най-трогателните" държави
В Индонезия никой няма право да се доближава до главата на друг човек. Подобно действие се смята за голямо оскърбление, защото тази част на човешкото тяло, според индонезийската култура, е свещена, се казва в сайта etur.ru. Така е и в Китай. „Да погалиш дете по главата означава проклятие, т.е. tо никога не ще порасне", пише xuxu4nok.
В Белгия и Франция тактилните контакти (приветствие с допир, сред които се причислява и прегръдката) са нещо нормално. Да вземем например президента на Франция Никола Саркози, който обича да поздравява колегите си с крепки прегръдки, а някои от тях дори си позволява и да целуне.
Миналата година „извънредно приятелските" маниери на френския президент принудиха канцлера на Германия Ангела Меркел да се обърне към германското посолство в Париж. Днес Саркози е принуден да избягва в общуването си с Меркел привичките като потупване по рамото, хващане за ръката и най-вече целувките.
За традиционното трикратно целуване на французите разказва всеки, който по една или друга причина е посетил тази страна. Изключение от правилото е само Париж - жителите на столицата предпочитат да се поздравяват с четирикратно целуване, информира indostan.ru.
С общителност се характеризират и американците. В САЩ е приет обичаят за здрависване при всяка среща, независимо, че това може да се случи по 100 пъти на ден, пишет deev. „Когато погледите Ви се пресекат с някой на улицата е прието дори да кажете нещо от сорта „How are you doing?", дори и да е непознат. Още един съвет за САЩ - усмихвайте се, усмихвайте се!!!"
Финландците на практика не разговарят с непознати, заради притеснението от нарушаване на неприкосновената лична територия. Да заговорят непознати могат само възрастните хора и... пияните, казва авторът на статия в smoking-room.ru.
Как да избегнем обвинението в сексуално посегателство?
Да платиш сметка на жена в САЩ понякога се смята за демонстрация на финансово превъзходство, но не винаги е така. Според опонент на горенаписаното, ако една жена в САЩ позволи да й бъде платена сметката, означава обещание за „продължение" на авантюрата. При това, често платената сметка служи пред съда като доказателство за това, че жената е обмисляла да влезе с мъжа в интимни отношения, пише блогер.
„В Щатите наред със сметката, не са приети и редица други неща - отваряне на врати или предлагане на помощ, когато жената носи, каквото и да било", отбелязва la tormenta. Тези и други действия, зад каквито и благородни подбуди да стоят, могат да се възприемат като сексуално посегателство.
„Един мой приятел си изпроси дори шамар за това, че й придържал вратата в метрото", продължава la tormenta. Друг блогър споделя, чегневът на една дама го връхлетял в желанието му да й подаде ръка при качване в автобус.
Разбира се подобни взаимоотношения в американската действителност не се споделят от всеки. „Вероятно живея в щати, където това да отвориш врата пред някого е напълно нормално действие. При това наградата е усмивка", пише друг блогър.
Как да отправим и приемем комплимент?
Непознаването на културната среда често води до различни недоразумения. „Лично на мен често ми се е случвало в Корея да ме заговарят и да ми казват, че не изглеждам добре, имам кръгове под очите и изобщо ме питат дали всичко е наред с мен", пише блогър. „Винаги ми повтарят, че изглеждам уморена. После забелязах, че това не се случва само с мен. Разбрах, че това е своего рода форма на комплимент - едно момиче трябва да изглежда плаха и болнава, за да събуди у мъжа желание да е защити, да е успокои".
В Япония една жена, която е получила комплимент, не е длъжна да изрази радостта си, съобщава порталът med74.ru. Напротив! В отговор на подобен знак на внимание е прието да се запази невъзмутимост и безразличен израз на лицето. Прието е, че подобно отношение на жената разгаря още повече интересът на поклонника.
Също така, в Япония „не е прието да се хвали някой близък или лична вещ", пише zhivoderova. „Например, ако реша да хваля сина си пред японска приятелка, тя ще си помисли, че говоря нещо лошо за нейния син".
Ако сте в Норвегия се въздържайте да раздавате комплименти, защото може да не бъдат разбрани правилно. Да похвалите някой, освен свои близки, също не си струва. Още нещо - в тази страна не е прието да хвалите ученик, в присъствие на всички останали, като обявите оценката му.
Чай за уважение
В Русия е прието цялата чаша да се пълни с чай. В други страни от Средна Азия, в знак на уважение, чашата не се пълни до ръба с ободряващата напитка. Към подобна традиция се придържат много народи.
„Веднъж бях силно изненадана, като забелязах, че не ми пълнят чашата с чай и тя винаги остава пълна на две трети. Запознати хора ме уведомиха, че на Изток се счита, че, когато домакин ти напълни чашата догоре е знак, че хазяите очакват госта да си тръгне...", информира блогър arabella_zerova.
От друга страна, за добрро възпитание при пиенето на чай в Казахстан, се смятат спокойните разговори. В хода на беседата, домакинът трябва да следи за това, че в чашката на госта има чай. Според обичая първо се сипва мляко, после запарка бавно, без да се бърза и чак след това врящата вода, отбелязва info-tses.kz.
В Грузия често се черпят с вино и е прието бокалите да бъдат винаги пълни. „Ако вежливият гост изпива всеки път до дъно чашата си, хазяинът е длъжен всеки път да я долива", споделя познанията си блогер в livejournal meta_rain.
В Молдавия битува малко странна традиция. Домакинът гощава гостите си с вино по следния начин - носи буренце с една чаша за вино, след което я налива и пие отначало сам. По този начин той дава да се разбере на гостите, че са му приятни. Първи приключва и с чашата си, за да покаже, че виното му е добро, пише olleke_bolleke.
Честно или не?
В Китай не е прието да носите цветя на домакинята. Това означава, че домът е толкова грозен, че чак носите и украшения със себе си.
Мексиканците също имат особено отношение към цветята. „Те се поднасят по строги правила, на определени празници. Без причина се носят цветя само в гробищата на близки роднини", пише kaktus_okamenel, „На нас, като чужденци, поднасянето на цветя е простено, но започнах да усещам как подобен жест води до силно напрежение, когато поднесеш на домакинята цветя при голям, смесен прием. Престанах с това".
В Япония, САЩ, Норвегия и Испания е прието поднасяне само на букет с четен брой цветя, защото „нечетното цвете е самотно". Смята се, че то носи щастие.