Капаните на сезонната работа
От Инспекцията по труда напомнят, че от началото на юни започва масирана кампания към работодателите, наемащи хора за сезонна работа. Инспектори от цялата страна ще следят дали се спазват изискванията на закона. Кампанията е насочена към защита правата на сезонните работници.
Как да постъпим, когато си търсим работа? Кои са капаните, когато ни наемат, особено при този тип заетост в сферите на строителството и туризма? Инспекцията по труда е мястото, където всеки, който смята, че има нарушение на трудовите му права, може да сигнализира за това.
Наталия Кирова, главен юрист-консулт в Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда" е категорична, че сигналът, постъпил при тях, остава тайна за работодателя и така работникът няма да пострада за това, че е потърсил правата си. Това обаче не трябва да става на „горещия телефон", а с писмо от работника до инспекцията, лично подписано от него и във времето, докато е все още на това работно място.
Последните данни на инспекцията сочат, че в строителството и в туризма се правят най-големите нарушения на трудовото право. Тази година е започнала специална програма.
„От години се наблюдава една тенденция за незаконосъобразно наемане на работа на сезонни работници в сферата на туризма и определено се оформи като проблем. Тези правоотношения са много кратки, те са до два-три месеца - колкото трае един туристически сезон.
В този случай хората чакат все до последния момент да им бъде платено, да се уредят нещата, защото, все пак, е за кратко и едва след това ни сезират, когато свърши туристическия сезон. И в този случай доскоро имаше едно неравностойно положение между тези два вида работници. За тях се гледаше, че те така и така са за кратко, можем да минем без трудов договор", обясни Кирова.
В края на годината ще са готови и обобщените данни за това дали кампанията е постигнала добри резултати, съобщиха още от Инспекцията по труда.
Източник: БНР