Средно 16 на сто е разликата между заплащането на труда на мъжете и жените, както у нас, така и в ЕС. Това каза Станимира Хаджимитева от фондацията "Джендър проект-България" в Министерството на труда и социалната политика (МТСП) при представянето на дейностите по проекта "Изграждане на ефективен капацитет за прилагане на джендър мейнстрийминг подхода". В рамките на проекта са издадени три издания за равнопоставеността на половете в България.

В тези данни не са включени промените, настъпили на пазара на труда заради икономическата криза, каза Хаджимитева. По думите й представените данни са в резултат на т. нар. хоризонтална и вертикална сегрегация на пазара на труда, като имало сектори, в които разликата между заплащането на мъжкия и женския труд е 30 на сто.

Посочените разлики се получават от съвкупността на всички работни заплати на мъжете спрямо тези на жените, отбеляза Лили Абаджиева, началник на отдел "Равнопоставеност на половете" в МТСП.

У нас се оформят т. нар. мъжки и женски професионални сектори, като характерното за женските е, че те са ниско платени и затова нямат имидж в обществото, каза Хаджимитева. Тя посочи, че трябва да има повече мъже учители, тъй като учениците трябва да имат "мъжки модел" на поведение в училище. Над 72 на сто от студентите по журналистика са жени, добави тя.

Вертикалната сегрегация на пазара на труда се изразява в заемането от страна на жените на по-ниските етажи на властта и на професионалната реализация, което означава, че повечето от жените са на изпълнителни, а не на ръководни длъжности, каза Станимира Хаджимитева.

Тя съобщи, че през 2007 г. у нас жените на мениджърски позиции са били 31 на сто от всички мениджъри, сред работодателите жените са били 27 на сто, а сред самонаетите - 35 на сто. България е на 50-то място в света по брой на жени народни представители, посочи Хаджимитева, но отбеляза, че има положителна тенденция за евродепутатите ни, като от новоизбраните 17 за ЕП от България девет са жени. В новия ЕП жените са около 33-34 на сто, или с 3-4 процента повече от предишния, допълни тя.

Лили Абаджиева съобщи, че у нас 76 на сто от работещите в администрацията са жени, като добър е процентът на жените в МТСП и МОН, за разлика от други министерства. По думите й установено е, че мъжът, работещ във феминизирана среда, много бързо израства професионално. Това е феномен, който предстои да се анализира, каза Абаджиева.

По думите й в "старите" страни членки от ЕС на всяка пета жена, пострадала от домашно насилие, се пада по един мъж, претърпял същия проблем. У нас много от жените, въпреки че има вече закон срещу домашното насилие, се притесняват да съобщават за този проблем, каза Станимира Хаджимитева. Според нея било мит, че домашното насилие е разпространено сред по-необразованите хора, имало го и сред високообразованите, но те добре го прикривали.

Източник:БТА