Цените на недвижимо имущество в източноевропейските метрополии бележат спад, твърдят икономистите. Какви са рисковете и шансовете за източноевропейския пазар на имоти в условията на криза? Анализ на "Зюддойче Цайтунг".

Източна Европа дълго време се смяташе от инвеститорите в недвижимо имущество за доста печеливша алтернатива далеч от утвърдените западни пазари. Финансовата криза обаче вече се усеща и на Изток. Една от причините е рефинансирането. За банките във Варшава, Москва и Прага то вече е също толкова трудно, колкото и на Запад. В някои случаи дори невъзможно.

Към това се прибавя и фактът, че инвеститори със собствен капитал избягват в момента покупки на недвижими имоти. Всичко това оказва огромно влияние върху обема на инвестициите в Източна Европа. За първата половина на 2008 г. той е възлизал на четири милиарда евро. А това е спад от поне три милиарда евро в сравнение със същия период на предходната година. Очаква се спадът през втората половина на 2008 г. да е още по-осезаем.

Спадът се обяснява с поскъпналото финансиране на проектите, както и на готовите обекти. Въпреки актуалните рискове източноевропейският пазар за недвижимо имущество все още е интересен за инвеститорите със собствен капитал заради благоприятните данъчни условия. Към това се прибавя търсенето на модерни застроени площи при намаляваща строителна дейност. Ето защо потенциалът за поскъпването на наемите е по-голям от предишни години. Австрийските инвеститори традиционно се ориентират към Източна Европа.

Представителите на Банк Аустрия Риъл Инвест са убедени в предимствата на източноевропейския пазар. Те смятат, че там шансовете все още са по-големи от рисковете. "Не е ясно обаче как ще се развие икономиката в условията на глобалната финансова и икономическа криза", казва Карл Дерфлер от Банк Аустрия Риъл Инвест. Напълно възможно е натискът върху политиците на Изток да се увеличи неимоверно.

Социалното напрежение, което вече се забелязва в някои източноевропейски страни, може да доведе до блокиране на необходими икономически реформи. Въпреки това Източна Европа продължава да привлича инвеститори.

Страните разполагат с добре квалифицирани кадри, които владеят няколко езика, а заплатите са много по-ниски от тези на Запад. Освен това браншът бързо се напасва към потребителското търсене и може да предложи модерни обекти на изключително изгодни цени.

Източник: БГНЕС/ДВ