Забравете за американската мечта. Ако искате да правите пари в чужда страна, мястото е Русия, която според ново проучване е дом на „най-богатите имигранти в света", пише St. Petersburg Times.

Една трета от всички имигранти в Русия, най-голям дял измежду всички страни в света, изкарват по повече от 250 000 долара на година, като почти половината обявяват годишен доход от 200 000 долара или повече, показва проучване поръчано от HSBC Bank International.

Изследването, резултатите от което бяха обявени миналата седмица, се концентрира върху финансовото положение на 3 100 имигранти, живеещи в 26 различни страни. Класацията се базира на поредица взаимно свързани факти, като годишен доход, разполагаем доход, спестявания и пари, похарчени за луксозни стоки.

По всички стандарти и особено на фона на кризисните времена, имигрантите в Русия живеят добре, показва проучването.

Почти 60% от тях заявяват, че разполагаемият им месечен доход е 4 000 долара или повече, което е вторият най-висок процент в света, докато 70% печелят достатъчно, за да могат да си позволят да наемат поне един човек, който да помага вкъщи. Това е доста над средното ниво за света от 48%.

Когато сравняват живота си в Русия с живота в родните си страни, общо 97% твърдят, че в Русия имат по-голям разполагаем доход. Такъв е и процентът на хората, които спестяват и инвестират повече пари, отколкото са го правили, когато са живели в родните си страни.

Почти три четвърти от емигрантите в Русия споделят, че кризата се е отразила на разходите им, но общо 83% не обмислят завръщане по родните си места.

„В Русия има огромна липса на конкуренция почти във всеки един сектор," казва Люк Джоунс, партньор в агенцията за подбор на персонала Antal. "Там откъдето съм, е много по-трудно да се отличиш, докато в Русия можеш да изпъкнеш."

Високите заплати също така може да се дължат на пазара, а не на статута на чужденец. Разликата в заплащането на местните служители на изпълнителни длъжности и на чужденците е малка, казва Джоунс.

Имигрантите в Москва показват смесени реакции към проучването, които варират от равнодушие до объркване.

"Защо мислите съм тук?" казва един американски банкер. "Вероятно бих се справил и вкъщи, но не толкова добре."

Според него инвестиционните банкери от чужбина все още правят много пари, въпреки кризата. "Разбира се не е като преди, но ако си създал връзки в Русия, това е много по-добро място да изкараш кризата, отколкото където и да било другаде."

Други пък са недоволни, защото според тях, неспособни ръководители получават незаслужено високо заплащане.

В Русия имаше нужда да се плащат високи заплати, за да бъдат привлечени определени типове експерти с опит, например в международното право или международните счетоводни стандарти, с каквито страната не е разполагала. По-голяма част от чуждестранните служители получават неоправдано високо заплащане, казва американец, който заема ръководен пост в руска компания от повече от пет години. "Нямам идея какво правят тези идиоти освен, че водят комфортен живот с много пари и вдигат цените на имотите за честни хора като мен," казва той. "Те не могат да правят това добре в собствените си държави и не добавят стойност в Русия, тъй като не разбират нито пазара, нито клиентите."

Други имигранти пък се съмняват в методологията на проучването.