Светът започва да се измъква от рецесията, но възстановяването ще е мудно, съобщи МВФ в новите си данни за икономическото развитие. Прогнозите за българската икономика остават мрачни - експертите вещаят шоково свиване. Икономическият растеж през тази и следващата година ще бъде с половин процент по-висок в сравнение с последната прогноза на МВФ от април тази година. На пресконференция, на която бяха представени новите доклади на МВФ за икономическите перспективи и финансовата стабилност, директорът на изследователския център на институцията Оливие Бланшар каза: „Световната икономика е все още в рецесия, но милиметър по милиметър се приближаваме към възстановяването. През 2010 година световният ръст може да достигне 2.5 процента. Нашата прогноза за 2009 година е свиване с 1.4 процента. През 2010 година очакваме положителен ръст." Тези цифри важат обаче за развитието в световен мащаб.

Положителният ръст, предвиден за идната година, ще дойде най-вече от развиващите се икономики в Азия и Африка и от държави като Китай, Индия и Бразилия. В същото време прогнозата за Европа остава негативна. Европейската икономика ще се възстановява по-бавно от всички останали. В ЕС икономическият ръст тази година ще е минус 4.7 процента, през 2010 - минус 0.1. Еврозоната ще има минус от 4.8 на сто тази година и минус 0.3 процента през следващата. Регионът, в който попада България, ще има отрицателен ръст от минус 5 процента тази година и положителен ръст от 1 процент през 2010.

Прогнозите за България са още по-шокиращи, както научаваме от ръководителя на мисията на МВФ за България Бас Бакер: „Покрай новите прогнози за развитието на световната икономиката актуализирахме и преценката ни за България. Най-новата ни прогноза е, че икономиката на страната ще се свие със 7 процента тази година и с 2.5 на сто през 2010. Тези цифри надхвърлят значително предишните ни предвиждания."

В Западна Европа най-тежка рецесия претърпява Германия, чиято икономика ще се свие с повече от 6 процента и ще остане с негативен ръст и през следващата година. Сред развитите държави най-много ще се свият икономиките на Япония, Италия, Великобритания и Испания, като Италия ще има негативен ръст и през 2010 година.Наред с доклада за перспективите пред световната икономика МВФ публикува и прогнозите си за възстановяването на световната финансова стабилност. От тях става ясно, че благодарение на безпрецедентните спасителни мерки се наблюдава известно подобряване на финансовите условия. Намалял е рискът от систематичен срив и са повишени очакванията за съживяване на икономиката.

Но уязвимостта не е изчезнала - финансовият сектор продължава да е зависим от държавна помощ, а това означава пренасяне на рисковете от частния към държавния сектор. Развиващите се финансови пазари, към които спада и България, остават уязвими най-вече поради оттичането на капитали, но и поради негативните очаквания за развитието на световната икономика

Източник: Дойче веле