Къде сме ние?
България заема 45 място от 181 страни в света по правене на бизнес, като мястото й е между Армения и ОАЕ, и е 16-та в Европейския съюз, показва изследване на Института за пазарна икономика на тема "България в международните класации - 70 мерки за повишаване на благосъстоянието в страната".
Според изследването се оказва, че минималният капитал за започване на бизнес от 5000 лв. е прекалено висок и трябва да бъде премахнат. Издаването на разрешителни става много бавно и затова трябва да се ускори.
По индекса за глобална конкурентноспособност страната е 76-та от 134 страни по света. Най-лошите показатели страната ни получава за работата на институциите и инфраструктурата.
България е доста статична в развитието си по отношение на индекса за човешкото развитие - на 56-то място сме от 179 страни.
Основната причина е ниското ниво на доходи у нас и това се дължи на слабо развитата икономика след социализма, както и на ниската производителност на труда, коментират от Института.
Шокиращ е изключителният резултат, който получава България за качеството на образование - на последно място сме в ЕС в класирането на 15 годишните ни ученици, показали уменията по математика, на предпоследно място сме по четене, делим и последните места с Румъния по знания в природните наука.
70 мерки за повишаване на благосъстоянието в България, предлагат на новото управление на страната експертите от Института за пазарна икономика, които в партньорство с фондация "Фридрих Науман" представиха изследването.
По-рано днес Светла Костадинова от Института за пазарна икономика посъветва новото правителство да не се бои от думата и действието "приватизация", например в здравеопазването.
Раздържавяването е начин за намаляване на корупцията, мотивира се Костадинова. Пред Националното радио тя очерта основните препоръки към бъдещите управляващи на базата на направени от института редица анализи.
Източник: БГНЕС, БНР