Ханке: Искров да остане, но свийте щата на БНБ
Новото българско правителство не трябва да променя нищо в БНБ, смята Стив Ханке, бащата на валутния ни борд, който е основен фактор за финансовата стабилност у нас през последните 12 години.
"Ако управителят на БНБ Иван Искров е преизбран законно от отиващата си тройна коалиция, бъдещият премиер Бойко Борисов трябва да приеме това. Дори за преизбирането на Искров да е използвана някаква вратичка в закона, пак бих препоръчал запазване на статуквото. БНБ работи много добре и взима правилни решения. Това трябва да се запази", заяви Ханке в интервю за „Труд".
Според Закона за БНБ управителят на централната банка се избира от Народното събрание. Той е с 6-годишен мандат и е член на 7-членния управителен съвет на банката. В закона не пише изрично кога се избира нов управител. Но за членовете на управителния съвет се посочва, че това става не по-рано от 3 месеца и не по-късно от 2 месеца преди изтичането на мандата им.
Искров встъпи в длъжност на 9 октомври 2003 г. Мандатът му изтича на 9 октомври 2009 г. Това означава, че изборът на нов управител трябваше да стане между 9 юли и 9 август тази година.
С мотива, че сроковете са инструктивни и че не е сигурно дали след изборите на 5 юли ще има ново парламентарно мнозинство и правителство, тройната коалиция преизбра Искров на 28 май т. г. Преди 6 години той бе избран месеци след изтичането на мандата на неговия предшественик Светослав Гаврийски. Това не е проблем, защото според закона всеки член на управителния съвет изпълнява задълженията си до избирането на негов заместник, независимо дали сроковете са спазени или не.
"Ако все пак има съмнения относно законността на преизбирането на Искров, бих посъветвал Борисов да разговаря с него. И да му каже, че ГЕРБ няма да оспорва втория му мандат при едно условие - Искров да се ангажира да извърши съкращения в персонала на БНБ. Но ако няма силен аргумент срещу Искров, най-добре е Борисов и партията му да не променят нищо в БНБ", каза Ханке.
Професорът по приложна икономика от университета "Джонс Хопкинс" в Балтимор винаги е твърдял, че щатът на БНБ е ненужно раздут. Според него при валутен борд централната банка губи много от функциите на класическа централна банка и са й необходими не повече от 30-35 служители.
В БНБ работят около 1000 души. За тази година за издръжката им - заплати, премии и допълнително материално стимулиране - са заделени 19 милиона лева, или 23 на сто от бюджета на банката. Ханке смята, че броят им може да бъде намален до 100-150 души.
"Намерението на Борисов да съкрати ненужни министри и администрация е стъпка в правилна посока. Въпросът е дали неговото правителство ще успее реално да извърши тези съкращения", добави световният експерт по валутни бордове.
Източник: в. „Труд"