Марката Lacoste е създадена през 1925-а година от Рене Лакосте, който се хванал на бас с капитана на френския тенис отбор Пиер Гилоу по един куфар от крокодилска кожа, че ще победи авсртралийския играч Андерсън на турнира за купата Дейвис.

Рене Лакосте изгубил мача, но известния по онова време журналист Джордж Керънс написал: Рене не спечели крокодилския куфар, но се бори като истински крокодил!". Прякорът „Крокодилът" обаче му останал и Рене патентовал крокодилчето като лого на своята марка.

Марката Lacoste предлага 9 чифта лимитирана серия обувки, които репрезентират митологиите за крокодилите по цял свят. Така например априлските модели са вдъхновени от Египет, Полинезия и Западна Африка, а юни е посветен на Япония, Индия и Бразилия.

Ето и малко любопитна информация за три от моделите.

Tiller Egypt

Този модел е вдъхновен от прочуто в древен Египет същество на име Собек, което било получовек-полукрокодил. То бил осимвол на Нил и въплъщавало силата на най-дългата река в света. Днес нилския крокодил е най-големият в света - дълъг е шест метра и се храни с биволи и хипопотами.

Tennis Polynesia

Този модел е инспириран от подобно митологично същество на име Нуга, обитавало бреговете на Папуа Нова Гвинея. Коренните й жители смятат, че то също е получовек-полубожество, дошло от дълбините на горите преди стотици хиляди години. Крокодилите, които обитават днес поречията на реките там се хранят с риба и речни птички.

Tennis 91 West Africa

Този модел спортни обувки води началото си от една много интересна легенда. Тя разказва, че малко момиченце на име Марама било принудено от мащехата си да отиде до опасната наблизо река, за да измие точилката й. Когато детето започнало да мие кухненския съд се появил огромен крокодил, който съжалил Марама и застанал до нея да я пази от речните зверове. Както миело точилката обаче момиченцето я изтървало в реката и започнало да плаче. Крокодилът веднага влязъл във водата и извадил точилката на детето - цялата в злато и сребро. Марама доволна изтичала вкъщи, а когато втората й майка видяла скъпоценната точилка, взела една най-обикновена от кухнята и изтичала до реката. Никой повече не я видял.

Днес в реките на Западна Африка живее Катафрактусът. Той е защитен от закона, а в много региони се провеждат специални церемонии, при които живи пилета се пренасят в жертва на хищното животно.