Блогърите у нас са сериозно притеснени
Блогърите у нас са сериозно притеснени заради писмо, в което директорът на НАП Красимир Стефанов разяснява как да се облагат доходи, получени от реклама в интернет. Създаването и поддържането на интернет страница или блог е изключително популярно у нас и напълно безплатно.
Всеки, който има компютър и връзка с интернет, може да си създаде блог. Въпросът е какво се случва, ако блогът ви се окаже толкова популярен, че някоя компания реши да се рекламира на него. Със сигурност ще останете доволен, ще изкарате и някой лев. Трябва обаче и да си платите данъка за спечеленото.
През последните дни в интернет пространството обаче се появи мълвата, че поддържането на сайта е трудова дейност и съответно печелиш, не печелиш - дължиш осигуровки.
Трудова дейност ли е създаването на блог. Хората не знаят какво пише в осигурителното законодателство.
Катя Кашъмова от НАП обяснява: „Ако има упражняване на трудова дейност, има и осигурителни вноски. Ако печелите от блога си, ако е за ваш риск и за ваша сметка, тогава да, вече има самоосигуряване. Може да сте сключили така наречения граждански договор, може да имате сключен трудов договор. Така че тогава пак не е за сметка на лицето.
Ако сте блогър, не работите и никой не ви осигурява, и ви се прииска - можете да си плащате осигуровките, да се самоосигурявате. Законът обаче не ви задължава да го направите.
Нито въпросното писмо, което притесни блогърите. В случай че това не ви е бизнес, не печелите и не влагате пари, спокойно продължавайте да си поддържате страниците. Напълно безплатно е. Поне засега".
Източник: БНР