Тютюнопушенето ще убие 6 милиона души следващата година от рак, сърдечни заболявания, емфизема и серия други заболявания, се казва в доклад на световни здравни експерти, предаде Ройтерс.

Новият Атлас на тютюна на Световната белодробна фондация и на Американското общество за рака оценява, че употребата на тютюн струва на световната икономика 500 милиарда долара годишно за преки разходи за здравеопазване, загуба на продукция и щети на околната среда.

"Общите разходи, свързани с тютюна намаляват националното богатство по отношение на брутен вътнешен продукт с до 3.6%", се посочва в доклада. "Тютюнът е причина за един от всеки 10 смъртни случая по света и ще отнеме 5.5 милиона човешки живота само през тази година", според експертите.

Ако сегашните тенденции се запазят, към 2020 този брой ще нарасне до 7 милиона и дори до 8 милиона годишно през 2030 г.

Миналата седмица американската администрация по храните и наркотичните вещества откри център, който да наблюдава цигарите и другите тютюневи изделия след като получи правото да открие институцията от Конгреса на САЩ през юни.

През последните четири десетилетия броят на пушачите е спаднал в богатите държави като САЩ и Великобритания, за разлика от развиващите се страни, където той бележи ръст. Атласът съдържа и други интересни данни, сред които:

- Рискът от преждевременна смърт от рак на белия дроб е над 23 пъти по-висок при пушачите, отколкото при непушачите и 13 пъти по-висок при жените, пристрастени към тютюна.

- Тютюнът убива от една трета до половината пушачи. Продължителността на живота при тях е средно с 15 години по-малка отколкото при другите хора.

- 1 милиард са пушачите-мъже - 35% в развитите държави и 50% от населението в развиващите се страни

- Около 250 милиона жени пушат всекидневно - 22% от жените в развитите държави и 9 % в развиващите се страни.

Източник: БГНЕС