10 мита за бюджетирането
Често представите на хората за бюджетиране са свързани с това да правят депозити от спечелените си средства и да теглят от тях чрез дебитните, когато е нужно.
Това има определени предимства - ограничава се ползването на заемни средства от кредитни карти и така се пести от лихви и такси, но определено, в настоящия момент на криза, може да се мисли още в тази насока.
Бюджетирането е един чудесен модел за придържане на личните финанси в ред, макар и много от хората да са на мнение, че това не е за тях.
Ето и 10 от най-разпространените митове, представени от специалистите от Investopedia.com:
1. Нямам нужда от бюджет.
Това е една от най-големите заблуди. Истината е, че всеки има нужда от това да си направи финансов план на приходите и разходите. Това гарантира, че изкараните с труд средства ще бъдат насочени към най-наложителните и целесъобразни разходи.
2. Не съм добър с математиката, така че не мога да се справя с това.
Това е едно от най-разпространените извинения. Благодарение на хилядите софтуеъри, използването на математика става все по-малко необходимо. Елементарни познания и компютърна грамотност са ви напълно достатъчни.
3. Работата ми е сигурна.
В условията на криза и растяща безработица, това определено не е така. Измамното усещане за сигурност на доходите често кара хората да не полагат достатъчно усилия за следене на своите разходи и приходи.
4. Програмите за помощ при безработица ще спасят положението, ако изгубите работата си.
За съжаление действителността е напълно различна. Дори и подобни помощи да ви спасят да преживявате известно време, едва ли биха могли да покрият евентуалната ви задлъжнялост, която пък сте натрупали до голяма степен именно поради липса на бюджетиране.
5. Това няма да се случи на мен.
Всички ние сме свикнали да мислим, че извънредно големи разходи или трагедии не могат да се случат на нас. Винаги сме склонни да се надяваме на най-хубавото и доброто, което може да ни сполети.
6. Не искам да се ограничавам и да мизерствам.
Често хората свързват изготвянето на бюджет с ограничения и мизерстване.. Това обаче не е така. Мислете на бюджета като на помагало, което ви помага да имате представа за реалността и да живеете съгласно възможностите си.
7. Не се нуждая от никаква значителна покупка, така че не е необходимо да спестявам.
Въпреки това е напълно възможно нещата да се променят бързо и драстично, продиктувано от очаквани събития. Винаги е добре да имате известно количество заделени „бели пари за черни дни". Кризата на ликвидността, в която изпадна целия свят доказва това твърдение.
8. Спестените пари ще бъдат изядени от инфлацията.
Тук е моментът да споменем, че е добре и свободните ви спестени пари също да бъдат управлявани в съответствие с риска, който всеки е склонен да поеме, а не просто да бъдат оставени под матраците. Разумно управление ще ви защити най-малко срещу инфлацията. Също така, те могат да са сериозен източник на доходи в дългосрочен аспект.
9. Нямам нужда от бюджетиране, защото нямам дългове.
Може и да е така, но пък освен, че това бързо и лесно може да се промени, е възможно да имате бъдещи планове, свързани с осъществяването на значителна покупка, напускане на работа или стартиране на нов бизнес. При всички положения добре е да знаете къде сте и накъде отивате.
10. Получавам бонуси.
Помислете пак. Най-вероятно бонусите не само в частните, но и в държавните компании ще бъдат тотално орязани през тази година. Причината - финансовата криза и желанието на компаниите да продължат да функционират и в бъдеще.