Култови продукти от ерата на комунизма
Страстта по преживяното не отминава...След 1989 редица продукти, произвеждани по времето на социализма, изчезнаха от рафтовете на магазините в Източна Европа. Някои от тях обаче се завръщат на пазара заради колекционерски страсти по отминалите години.
В Полша например една течност за миене на съдове с името "Лудвиг" си остава сред най-добре продаваните стоки в страната. Продуктът, пуснат на пазара в Полша през 1964 година, се предлага в семпла бяла бутилчица с бяла капачка, само малко модернизирана през 2004.
Парфюмът "Пани валевска", който още може да се намери по интерне-сайтовете на носталгици или из малки магазинчета, също се продава в добре познатите сини шишенца с профил на жена в златист цвят. Уханието припомня на хората младостта им с интензивния мирис на пудра и жасмин, казва Дариа Богуш от сайта spodlady.com, предлагащ около 500 стоки от времето на комунизма.
За румънските автомобилостроителни заводи Дачия, произвели първия лек автомобил през 1968 година, бяха закупени през 1999 от групата Рено. Днес комунистическото минало се използва за привличането на нови клиенти.
Преди 20 години името "Дачия" се свързваше с грозновати коли без чар. Сега името се използва в рекламен клип от 2008, в който Ленин и Маркс се вслушват в думите на Че: "Време е за нова революция".
Източно-германските трабанти нямаха този късмет и не успяха да се наложат срещу западното автомобилостроене, wъпреки опита да 1991 г. да бъдат оборудвани с двигатели на Фолксваген. Тази година се предприема опита за възраждане на марката с предложение за електродвигател. Малкото, тромаво, двутактово и картонено автомобилче си има своите горещи почитатели. Съществуват фен-клубове в Полша и Чехия, посветили се на реставрирането на източно-германската пластмасово-картонена автомобилна икона. В Германия най-големият трабант-клуб не е в източната част на страната, а в западната - в гр. Гелзенкирхен. Всички тези клубове се събират на прочутите си срещи-ралита в източногерманския град Цвикау, където първият Трабант е произведен през 1957 година.
В балтийските републики Естония, Латвия и Литва малко неща от комунистическото минало се ползват с популярност. Изключение правят култовите там автомобили Жигули, или Лада. Жигулито е било мечтата на всяко семейство в бившия СССР.
В Украйна с култов статут се ползват газовите бойлерчета от съветско време АГВ. Те издават характерен звук "фа-вууф", когато се включат, а освен това изпускат и зелен пламък, когато налягането на газта е неравномерно.
В Хърватия шоколадите "Баядера" на фирмата "Йосип Броз Тито" са култов продукт и могат да бъдат купени във всички бивши югославски републики. В България с подобен статут се ползват шоко-вафлите "Морени".
Източник: Дойче веле