Болната Европа
Европейските правителства са зависими от дрогата "държавен дълг". Сега ЕС трябва да поеме ролята на лекар, но едва ли може да предпише на пациентите си нещо ефикасно, смята коментаторът на "Райнишер Меркур" Б. Фюст, цитиран от Дойче Веле.
Гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину не може да очаква сърдечен прием в Берлин, Лондон и Париж, тъй като там той е в ролята на ищец. Той моли за разбиране за излязлото извън контрол държавно задлъжняване на страната му. Папаконстантину очаква да му се даде повече време и да му се отпуснат още кредити с ниски лихви. Целта на Гърция е през 2013 година да започне да се справя без нови задължения. Оттогава страната ще може да започне да погасява дълговете си.
Без изгледи за успешно лечение
Папаконстантину и шефът му, премиерът Георгиос Папандреу, напомнят на алкохолици, които след години на ексцесивно пиене обещават внезапна абстиненция. "Само още една бутилка ракия, но след това приключваме. Никога повече няма да пием това дяволско творение" - се кълнат сякаш двамата. Но държавни дългове в размер на 300 милиарда евро или 125 процента от годишния стопански капацитет на Гърция могат да се стопят също толкова трудно, колкото и пияница да се откаже внезапно от алкохола.
Ето защо финансовите министерства на европейските страни бдят над болния пациент от Атина и размишляват над възможността за радикално лечение. При това и самите лекари отдавна вече са изгубили контрол над дозата си и самите те са станали алкохолно зависими. Често отпиват доста големи глътки от бутилката "нови задължения" - общата си клетва за абстиненция, направена в Маастрихт, отдавна вече е забравена.
Гърция не е единичен случай
Квотата на гръцките нови задължения е малко по-голяма от тази на Италия. Ирландия дори надминава Гърция. А федералното правителство въобще не трябва да се преструва, че темата не го интересува. То нарушава критериите от Маастрихт за максимално три-процентово ново задлъжняване и то двойно. Повече от една четвърт от всички германски разходи се финансират чрез заеми. До края на 2010 година държавните дългове ще достигнат 78 процента от германския годишен стопански капацитет.
Но германските управляващи игнорират предупредителните сигнали. На външен вид фасадата е добре запазена, но следващата стъпка към по-дълбоко задлъжняване вече е направена - с така наречения закон за насърчаване на икономиката, предвиждащ данъчни облекчения в милиарден размер. Досега всеки път, когато приходите в германския бюджет са достигали рекордни равнища (през 2006, 2007 и 2008 например) и разходите са се покачвали съразмерно.
Не се е пестяло, а и дълговете не са се погасявали. От 2016 година федералното правителство иска да се справя без нови дългове, така както повелява конституцията. Но тази конституционна норма е също толкова безполезна, колкото и обещанието за абстиненция.
Липсва ясна диагноза
ЕС трябва да поеме ролята на лекар, но повече от помощ за самопомощ не може да предпише. Болните се намират в различен стадий, но въпреки това действат по един и същ начин. Треперещата ръка посяга към бутилката, само още една глътка, и след изборите със следващия икономически възход ще престанем с този лош навик.