Изчезващите световни забележителности
Твърде много туристи, лошо планиране, недостатъчна сигурност, глобализация и урбанизация - това са част от причините чудесата на света да бъдат постоянно заплашени да изчезнат. За втори път Wanderlust публикува годишната си класация на чудесата, които след края на годината могат да бъдат катастрофално повредени.
Вади Рум- червената пустиня, Йордания
Грандиозната червена пустиня е едно от природните чудеса на света с причудливите си скали и огромни пясъчно долини. Смята се, че именно през нея водил стадата си библейският Исав, а днес тя е роден дом на бедуински племена. Растящият поток туристически обиколки с джип, лошото управление и липсата на стандарти обаче заплашват екоравновесието в района.
Янгшо, Китай
Малкото, спокойно градче привлича с разнообразните си карстови хълмове, правещи местността необичайна и изключително красива. Потокът туристи- над 3 млн. годишно, обаче променят до неузнаваемост града. Атмосферата му се губи, погълната от евтините туристически атракции.
Тулум, Мексико
Руините на Тулум, разположени върху 12-метрови теснини на източното крайбрежие на Юкатан, са един от най-добре съхранените паметници на цивилизацията на маите. Урбанизацията и застрояването на крайбрежието обаче казват своето.
Стоунхендж, Великобритания
Един от най-известните исторически паметници, чиято поява легендите свързват с имената на Мерлин и Артур, катастрофално се откъсва от заобикалящата го среда заради двете шумни магистрали покрай него. Към това трябва да се добави и желанието на туристите (над 1 млн. годишно) да отнесат парче от паметника със себе си.
Maчу Пикчу, Перу
Дворци, храмове и домове на 2 430 м надморска височина в Андите са запазени от "Изгубения град на инките". Бил е създаден като свещена планинска резиденция на великия владетел на инките Пачакути век преди неговата империя да падне. Издържал на войни и земетресения, градът е заплашен от 2 500-те туристи, които всеки ден тъпчат района.
Джайсалмер (Златният град), Индия
Джайсалмер, известен най-вече с едноименната си крепост, е построена на хълма Трикута или хълмът с три върха и пази следи от традиционната индийска култура. Най-голямата заплаха за неговите пясъчни основи е водата, нуждите от която се повишават с постоянния наплив на туристите.
Tимбукту, Мали
Някогашният икономически, интелектуален и религиозен ислямски център е заплашен от разширяването на пустинята, като по улиците на града непрекъснато вятърът навява пясък, а от друга страна- размириците на района спират туристите и заплашват с разрушаване историческите обекти.
Големият австралийски залив
Райското кътче между Австралия и Тасмания дълго оставаше голямата тайна на континента. След като Lonely Planet го откри обаче, то последва съдбата на всички модни курорти.
Източник: Utre.bg