Най-предпочитаните форми на инвестиции и вложения на свободни средства от здравноосигурителните дружества към края на 2009 г. са банковите депозити и ДЦК, като се отчита тенденция на намаляване, до известна степен, на насочените средства към банките и ръст при вложенията в ДЦК. Това обяви Емил Атанасов, зам. председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Застрахователен надзор", по време на провеждащата се конференция в Шератон „Здравното осигуряване в България - състояние и перспективи", организирана от Expert Business Group и Insurance.bg.

Събитието е част от започналите дебати по провеждането на здравната реформа в България и уточняване на мястото и ролята на здравноосигурителните дружества в реформираната здравна система.

Според надзорника при някои фондове се наблюдава и ръст на инвестициите в сгради и земи.

В изложението си Емил Атанасаов припомни какви са инвестиционните възможности пред здравноосигурителните компании по силата на закона - държавни ценни книжа на Република България, в необременени с тежести недвижими имоти, общински облигации, в търгувани на регулиран пазар акции и дългови ценни книжа, както и вложения в банкови депозити.

Законът за здравното осигуряване и по-конкретно неговите членове 90д, 90е, 90ж уреждат тази материя, като уточняват и ограниченията при отделните инвестиции.

„Не трябва да се прекалява с консерватизма при избора на финансовите инструменти", смята Пламен Минков, изпълнителен директор на ЗОК България Здраве, като допълни, че днес фондовете заделят в пъти повече резерви от платените премии.

„Един разумен таван на инвестициите, съпроводен със стриктен контрол, мисля, че няма да доведе до усложнения в системата", смята мениджърът, според когото новите реалности поставят пред здравноосигурителните дружества седем основни изисквания - капиталови, управленски, маркетингови, организационно-административни, осигуряване на възможности за контрoл и санкции, информационни и управление на риска.

Според най-актуалните данни на Комисията за финансов надзор инвестициите на здравноосигурителните фондове към 30 ноември 2009 г. възлизат на 44.48 млн. лв.

На пазара в момента оперират 20 дружества, като според Огнян Донев, изпълнителен директор на Софарма, в България няма нужда от такова широко представяне, предполагайки, че ще настъпи процес на окрупняване.

В данните на КФН се вижда още, че начисленият премиен приход от фондовете към 30 ноември 2009 г. възлизат на 35.37 млн. лв., с което се отчита ръст от близо 30% на годишна база. Най-голям относителен дял в премийния приход заемат пакетите "Други здравноосигурителни пакети" - 34.7% и "Извънболнична медицинска помощ" - 23.0%. Най-висок ръст на премийния приход на годишна база се отчита по пакетите "Болнична медицинска помощ" - от 62.9% и "Извън болнична медицинска помощ" - от 62.1%.

Изплатените претенции към 30 ноември 2009 г. са 19.4 млн. лв. Емил Атанасов от КФН обърна внимание, че през миналия ноември се наблюдава обръщане на тенденцията темпът на изплатените претенции да изпреварва темпа на ръст на брутния премиен приход на фондовете.

Лидери по пазарен дял фондове са Дженерали Закрила Здравно осигуряване АД (16.3%), ЗОФ Медико-21 АД (13.4%), ЗОК България Здраве АД (12.5%), Общинска здравноосигурителна каса АД (9.4%) и ОЗОФ Доверие АД (8.9%).

Според структурата на капитала на здравноосигурителните дружества към 30 септември 2009 г. 95.13% е с произход България, а другите 4.87% от страни-членки на ЕС.