Най-големите губещи на Уолстрийт за изминалото десетилетие
На Уолстрийт се натрупаха и се загубиха цели състояния от времето когато AOL беше водеща компания. Ето и 10-те компании, които са загубили най-много от пазарната си капитализация през последното десетилетие, според сп. Fortune:
Cisco Systems
Загуба: 425 млрд. долара
Най-голяма пазарна капитализация: 557 млрд. долара (март 2000 г.)
Пазарна капитализация наскоро: 132 млрд. долара
Заедно с Microsoft и Intel, Cisco беше един от големите печеливши от дотком бума в края на 90-те години на миналия век. Компанията остава един от водещите доставчици на интернет оборудване, но цената на акциите й така и не се възстанови от спукването на технологичния балон. Спадът обаче не пречи на главният изпълнителен директор Джон Чембърс да печели. Той е заработил 11 млн. долара миналата година от предварително договорен план за продажба на акции.
General Electric
Загуба: 423 млрд. долара
Най-голяма пазарна капитализация: 601 млрд. долара (август 2000 г.)
Пазарна капитализация наскоро: 178 млрд. долара
Цената на акциите на GE се изстреля в стратосферата благодарение на нерационалното пренасищане в края на 90-те години на миналия век, което означаваше, че има само една посока когато Джеф Имелт пое поста главен изпълнителен директор от Джак Уелч през 2001 г. - надолу. Спадът беше забележителен, след като акциите загубиха 70% от стойността си и направиха на пух и прах обещанието на Уелч, който при предаването на поста заяви, че „Всичко ще се развие много добре". Не и за акционерите на GE.
Intel
Загуба: 400 млрд. долара
Най-голяма пазарна капитализация: 509 млрд. долара (август 2000)
Пазарна капитализация наскоро: 109 млрд. долара
Подобно на Cisco и Microsoft, Intel дълго време е успешна компания, въпреки че не можа да оправдае ненормално високите очаквания за нея. Цената на акциите достигна върховото си ниво през август 2000 г. Месец по-късно компанията намали прогнозата за ръста си, от което последва свободно падане в цената на акциите. Intel така и не се възстанови от него.
Microsoft
Загуба: 390 млрд. долара
Най-голяма пазарна капитализация: 642 млрд. долара (септември 2000)
Пазарна капитализация наскоро: 252 млрд. долара
Microsoft остава втората най-голяма щатска компания по пазарна капитализация (след Exxon Mobil), въпреки резкия спад в цената на акциите й. Книжата на Microsoft се обезцениха, въпреки че както Intel компанията похарчи десетки милиарди долари, за да изкупува обратно своите акции. Microsoft обяви през есента на 2008 г., че е похарчила 115 млрд. долара за пет години за обратното изкупуване на акции и дивиденти. През този период цената на акциите на компанията беше почти непроменена въпреки интервенциите на Мicrosoft.
Nortel
Загуба: 283 млрд. долара
Най-голяма пазарна капитализация: 283 млрд. долара (юли 2000 г.)
Пазарна капитализация наскоро: 0 долара (фалит през януари 2009 г.)
Акциите на базирания в Онтарио производител на телекомуникационно оборудване преди време беше една от най-търсените акции. За разлика от бившия си конкурент Cisco обаче Nortel не издържа на фона поредица от счетоводни проблеми и лоши бизнес решения. Компанията подаде заявление за фалит през януари 2009 и разпродаде оставащите й подразделения.
Lucent Technologies
Загуба: 274 млрд. долара
Най-голяма пазарна капитализация: 285 млрд. долара (декември 1999 г.)
Пазарна капитализация наскоро: 11 млрд. долара (сливане с Alcatel през 2006 г.)
Lucent беше един от най-успешните телекоми в края на 90-те години на миналия век. Компанията обаче скоро беше разкрита, че използва агресивни счетоводни методи, за да надува печалбата си. Lucent по-късно се съгласи да заплати глоба от 25 млн. долара на щатската Комисия по ценни книжа и борси, за да бъде уреден случая. Две години по-късно Lucent беше продадена на френската Alcatel.
AIG
Загуба: 239 млрд. долара
Най-голяма пазарна капитализация: 242 млрд. долара (декември 2000 г.)
Пазарна капитализация наскоро: 3 млрд. долара
Списъкът на губещите няма как да е пълен без споменаването на AIG, застрахователят, който получи 180 млрд. долара спасителни средства от държавата. При бившия главен изпълнителен директор Ханк Грийнбърг компанията изглеждаше добре отвън, въпреки че увеличавала ливъриджа си и е поемала все по-големи рискове, които впоследствие доведоха до падението си. AIG в момента се опитва да върне средствата на данъкоплатците, въпреки че американците не очакват да получат чек в пощенската кутия скоро.
AOL
Загуба: 219 млрд. долара
Най-голяма пазарна капитализация: 222 млрд. долара (декември 1999 г.)
Пазарна капитализация наскоро: 3 млрд. долара
Под управлението на основателя си Стив Кейс, AOL изгради солидна потребителска потребители и стана синоним на потребителския интернет. Кейс и и Джералд Левин от Time Warner обаче постигнаха споразумение за сливане през януари 2000. Сделката скоро след това беше определяна като най-лошата за всички времена, а общата компания отчете 99 млрд. долара загуби за една година. Оттогава AOL се освободи от Time Warner, но вездесъщата някога фраза "имате поща" в момента предизвиква само повдигане на рамене.
Exxon Mobil
Загуба: 192 млрд. долара
Най-голяма пазарна капитализация: 509 млрд. долара (декември 2007 г.)
Пазарна капитализация наскоро: 317 млрд. долара
Exxon Mobil е щатската компания с най-голяма пазарна капитализация от 2006 г., когато изпреварва GE. Акциите й също така не пострадаха толкова много както тези на големите технологични компании. Въпреки това пазарната стойност на Exxon Mobil намаля значително. Цената на акциите падна заедно с пазара,а ръководството на компанията намали фрийфлоута посредством агресивни операции по обратно изкупуване.
WorldCom
Загуба: 186 млрд. долара
Най-голяма пазарна капитализация: 186 млрд. долара (април 1999 г.)
Пазарна капитализация наскоро: 0 долара (заявление за фалит през юли 2002 г.)
Enron не попада в този списък, защото най-голямата й пазарна капитализация в размер на около 70 млрд. долара е прекалено малка. Другата голяма измама от началото на десетилетието обаче попада в списъка. Телекомуникационната компания WorldCom оглавявана от бившия училищен треньор по баскетбол Бърни Ебърс беше ненаситен купувач и емитент на акции. Скоро след като стана ясно обаче, че Ебърс и хората около него подправят отчетите на компанията WorldCom подаде заявление за фалит през 2002 г. Ебърс бе осъден за измама три години по-късно.