Най-зелените държави
Вие може да карате колело и да пестите електроенергия, но докато „една птичка пролет не прави", в някои държави грижата за природата е колективна. Някои от държавите в списъка по-долу усещат промените от глобалното затопляне повече от други. В Норвегия, например, средните температури са с 5.2 градуса по-високи отколкото преди години, а глетчерите и снегът по върховете се топят. Подобно е положението и в други северни държави.
Тази класация е съставена от университета в Йейл, който оценя усилията на държавите да намалят вредните емисии в атмосферата посредством различни методи.
Ето и десетте „най-зелени" държави:
10. Колумбия
Европейските държави доминират в списъка и Колумбия е една от малкото латиноамерикански. Страната беше печално известна с изсичането на тропически гори и трафик на наркотици, но тя успя да извлече поука от всички лоши неща, които се случиха на територията й.
Колумбия е дом на много редки животни и правителството се опитва да направи държавата възможно най-екологична. Отворят се нови привидни паркове, а архитектите изоставят цимента в полза на бамбука, който според тях, е достатъчно здрав за строене на сгради.
9. Куба
Куба никога не е била голям замърсител. По-голямата част от хората използват велосипеди за превоз, населението изкарва парите си най-вече със земеделие. Правителството се опитва да ограничи използването на пестициди.
8. Австрия
Тази година, по случай Олимпийските игри, Австрия построи на Олимпийския си комитет „пасивна къща". Пасивните къщи не използват отопление или охлаждане, те правят това сами. Това се постига със специална система за вентилация и добра изолация. В момента има около 17 000 такива къщи в Европа.
7. Франция
Президентът Саркози иска да се приеме закон, който да задължи всички сгради да направят подобрения за енергоефективността си. Саркози иска да се въведат и закони, които ще спомогнат за намаляване на вредните емисии с 20%.
В момента Франция получава 80% от електричеството си от атомни централи.
6. Мавриций
Мавриций е остров, който се намира на изток от Мадагаскар. На острова горят твърдите отпадъци, вместо да го складират по сметища. Заради разположението си сред вода, Мавриций може да черпи голяма част от енергията си от ВЕЦ-ове.
За момента страната се фокусира на електроенергията и слънчевите панели.
5. Норвегия
Страната се надява до 2030 г. да бъде неутрална по отношение на въглеродните емисии. Отделя голямо финансиране за разработване на алтернативни източници на енергия.
4. Швеция
Швеция се опитва да намали до минимум използването на петролни продукти като източници на енергия. Тази тенденция започна при петролната криза от 80-те години и в момента, страната добива 28% от енергията си от възобновяеми източници.
3. Коста Рика
До 2021 Коста Рика се надява да бъде една от малкото, а може би и единствената страна без вредни емисии. Благодарение на климата (средни температури там са 20-25 градуса) в Коста Рика не се налагат големи разходи за отопление или охлаждане.
2. Швейцария
Швейцария бе на първо място през 2008 г.
През 1914 в Швейцария бе създаден първият Алпийски парк, а страната планира да направи още поне 20 такива в близките години.
В някои малки градчета колите не са позволени.
Някои хотели предлагат отстъпка за гости с хибридни коли.
1. Исландия
За Исландия казват, че е една от най-красивите държави в света. Там можете да видите глетчери, вулкани, водопади. Според Йейл страната е и най-екологичната в света.
Исландия развива използването на геотермалната енергия. Надява се да стане първата в света, която да разчита изцяло на водата като източник на енергия.
Въпреки че дълги години Исландия разчиташе на внос на въглища за 70% от енергията си, днес страната произвежда едва 18% от енергията от въглища, а останалите 82% от вода и геотермална енергия. Целта на правителството е страната да не използва никакъв петрол в бъдеще.
Станете наш почитател във Facebook