Орешарски: Договори не могат да изкачат от чекмеджетата
Бившият финансов министър Пламен Орешарски изрази съжаление, че не е водил стенограми при разговорите си със Симеон Дянков, когато миналото лято му е предавал ръководството на министерството.
Tой беше категоричен, че договори и анекси не биха могли да "изскачат от чекмеджетата".
Според Орешарски вероятно настоящото правителство не е отчело или пък е отчело неправилно някои приходи и разходи през 2009-та година, за да се стигне до обявения свръхдефицит от 3.7 процента.
Той заяви, че не се притеснява от проверката на прокуратурата за сключването на необезпечени договори за над 2 млрд. лв.
Същевременно днес се очаква на извънредно заседание министрите да обсъдят постановлението за съкращаване на разходите в публичния сектор. Мярката залегна в антикризисната програма, за която се договориха синдикатите, работодателите и управляващите.
Конституционният съд, обаче, определи като противоконституционен член 17 от Закона за бюджета, по който разходите трябваше да се орежат с 10 на сто, без това да бъде гласувано депутатите. Финансовият министър Симеон Дянков заяви, че е намерен друг път, по който харчовете да се спестят.
Решено беше 10-процентното орязване на разходи да не засегне заплатите там, където са били направени съкращенията. Миналата седмица, обаче, Дянков съобщи, че разходите за хазната ще са повече заради анекси по различни договори за над 2 млрд. лв., подписани от предишното правителство. Дали ще се наложи да се предприемат допълнителни мерки за пестене, а и за повече приходи, засега не е ясно.
"Продължаваме да действаме по 60-те мерки. Тези 60 мерки ние, ако си ги изпълним, ще бъдат достатъчни, за да се справим с проблема за тази година. 60-те мерки осигуряват 1.6 млрд. лв. Точно толкова, колкото е дефицитът, но само до март", посочи министър Дянков.
Управляващите обсъждат и възможността още от тази година държавните служители да спрат да получават допълнително материално стимулиране. Прословутото ДМС се взема от чиновниците на тримесечие.
Плановете бяха тези плащания да отпаднат от 2011-а, като се разработи и нов механизъм за изчисляването на заплатите в държавния сектор.
Източник: БНР