Какво се случи на имотния пазар в първото тримесечие?
През първите три месеца на годината средното понижение на цените, спрямо същото на миналата година в София, възлиза на 20.55% за новото строителство. Панелите са поевтинели с 25.77%, а монолитните жилища с 21.05%, сочи анализ на Форос.
Спрямо края на миналата година, спадът в столицата възлиза на 4.7% за новото строителство и 4.2% за монолитното.
Средните цени на имотите в София към края на март възлизат на 934 евро за кв. м и продължават да са най-високи сред големите градове. Следва Варна с 900 евро.
Най-ниска сред водещите градове е цената на имотите във Велико Търново при ниво от 443 евро за кв. м.
През следващите два три месеца може да се очаква цените на имотите да продължат плавното си понижение, преди да започват да се стабилизират, допълниха още от Форос.
От агенцията прогнозират стабилизиране на пазара и дори лек ръст в цените на жилищата след август месец тази година.
Изминалата година бе изключително тежка за жилищния пазар, вследствие на световната криза и ограниченото кредитиране.
Обемът на сделките с жилищни имоти се е понижил с 55% през 2009-та спрямо 2008 година. Известно стабилизиране се наблюдава през първите три месеца на годината, когато броят на сделките е бил приблизително същия като преди година.
Поради тежките условия на пазара, стартиралият брой нови проекти е бил изключително слаб. Броят на разрешителните за строеж като цяло през 2009-та година е бил при нива от 06-07 година.
Общо разрешителните за строеж през изминалата година са били 6 400 от които 1 385 в София, 659 във Варна и 680 в Бургас.
Като цяло купувачите са се ориентирали през първото тримесечие към завършени сгради, като водещ критерий при избора е била локацията и инфраструктурата. Почти е липсвало търсене на жилища в начална фаза на строеж през първите три месеца на годината.
Купувачите са търсели предимно двустайни жилища с площ между 60 и 70 кв. м на цени между 50 и 60 000 евро.
Най-търсени за наемане са били отново двустайните жилища в столицата, като нивата, на които са се сключвали сделки, са в диапазона 250-300 евро. В останалите големи градове жилищата са се отдавали под наем при нива от около 200 евро.
Като тенденции от Форос очертаха затвърждаване на уравновесяването на търсенето и предлагането, като слабото търсене се компенсира до голяма степен и от намаление на новите проекти.
Купувачите се ориентират към нови нискоетажни и качествени сгради, както и към такива от затворен тип с добра локация. Инфраструктурата и наличието на удобен транспорт е друго водещо за купувачите изискване.
Разширява се диференциацията в търсенето, като се обособяват два основни типа купувачи - едни търсят скъпи и луксозни имоти в диапазона 150-170 хил. евро, а други търсят по-малки имоти между 45 и 60 000 евро.
Положителен знак за пазара е активизирането на банките по отношение на отпускането на ипотечни кредити.
Станете наш почитател във Facebook