Атакуват Борисов от ляво и дясно за икономическата политика
„Нормално е в началото на един парламент да преобладава ентусиазмът. Нормално беше в началото на предишната сесия да настъпи известно отрезвяване, но е тревожно, когато едва на деветия месец от управлението все по-преобладаващото усещане у хората е липсата на перспективност". Това каза от парламентарната трибуна председателят на Парламентарната група на Коалиция за България Сергей Станишев.
Станишев каза, че е очаквал в настоящата ситуация в страната, когато „въпросите за хляба на хората и демократичните устои в страната" са на дневен ред, правителството да излезе с ясна позиция. В условия на криза едно от основните задължения на правителството е да бъде последователно и да вдъхва сигурност, коментира Станишев и се пошегува, че не е лошо нивата на данъчно облагане да се обявяват всеки ден, както курсовете за валутата се обявяват от централните банки.
След дни изтича срокът на антикризисния план на правителството - очаква се да има отчет за това какво е изпълнено от този план. Учуден съм от лекомислието на правителството, с което то се отнася към икономическото състояние на страната, каза Станишев.
Той изрази очакването си да се дискутира в Народното събрание антикризисната програма на правителството и се съгласи с оценката на Иван Костов, че очакваният дефицит ще бъде много по-голям от прогнозирания от Министерството на финансите.
Откъм зрелище определено сте добри - всеки ден стряскате обществото с показни акции. Но все повече на преден план излиза проблемът с хляба, обърна се към депутатите от ГЕРБ Станишев.
„Началото на пролетната сесия трябваше да съвпадне с началото на края на кризата и с приближаването до Еврозоната. Краят на кризата не се вижда, а от влизането в Еврозаната правителството се отказа официално", коментира от парламентарната трибуна зам.-председателят на ДПС Лютви Местан, който прочете политическата декларация от името на Парламентарната група на партията.
Той попита има ли причини, известни на кабинета и премиера и неизвестни на обществото, поради които правителството се отказа от влизането в Еврозоната. „Еврозоната е национален приоритет, който не допуска опитите за партийно авторство", каза Местан.
България била сред малкото страни членки на ЕС, които си поставят за цел балансиран бюджет, за разлика от останалите. Балансиран бюджет в условията на криза е по-скоро мечта, заяви Местан. По думите му се генерира дефицит - по данни на финансовото министерство, само за първите два месеца около 1.4 млрд. лв. Причината била неспособност да се управляват кризисните процеси.
Според Местан причините за генериране на огромен дефицит са непроведените реформи и харчове на администрацията - „новите черчевета на новите министри".
„Приоритет на приоритетите е адекватна антикризисна програма. Шейсетте антикризни мерки трябва да са част от една цялостна антикризисна програма. От това зависи дали пролетната сесия на 41-то Народно събрание няма да е последната. Кризата не ще месии, иска прагматика, иска реформи", допълни Местан.
По-рано в първото си изказване за новата парламентарна сесия лидерът на ДСБ Иван Костов обвини правителството в ляв популизъм и прогнозира 20% неизпълнение на приходите в бюджета. Информацията е на Фокус.