Сезонността при валутите
Когато става въпрос за търговия на валутните пазари най-често заеманата позиция е „за", или „против" щатската валута. И това е напълно логично след като щатската валута е страна в над 85% от всички валутни транзакции.
Търгуващите на валутните пазари заемат позиция за долара въз основа на фундаментални или технически анализи, а понякога комбинират двата на пръв поглед напълно различни метода.
Малко хора обаче, дори и занимаващи се отдавна с валутна търговия, отделят сериозно внимание на фактора сезонност.
Това може да е една нова възможност, за да попълните своите познания за валутните пазари и да изчистите шумовете при търговия.
Оказва се, че подобна сезонност може да се намери при определени валутни двойки, според специалистите от изданието Investopedia.com.
Така например, през осем от последните десет години в периода между 2000 и 2009-та година щатския долар е регистрирал понижение спрямо канадския такъв.
Ето и примерите за сезонност:
Юли: Позитивен месец за валутната двойка USD/JPY
Един от най-добрите примери за сезонност при валутите е тази валутна двойка. В 80% от случаите или осем от десет години долара е приключвал юли на по-високо ниво спрямо йената, в сравнение с началото на месеца.
Въпреки това, на специалистите е изключително трудно да посочат конкретна причина обясняваща този феномен.
Дори и да не мислите да разчитате на тази стратегия в търговската си практика е добре да помислите дали да заемате къси позиции на долара спрямо йената през този месец или поне по-малки такива позиции
Август: Ръстът на USD/JPY, реализиран през юли, често е заличаван
Силна сезонност се наблюдава отново при същата валутна двойка през последния активен летен месец. Поглед към статистиката на кросовете на останалите валути спрямо йената сочи също така, че статистически август е най-силният за йената.
Май: Негативен месец за валутната двойка USD/CAD
Както вече споменахме по-горе щатската валута е поевтинявала в осем от последните десет години през този месец. Единственото обяснение за сезонността през този месец е тази при цената на петрола, с която канадската валута е обвързана до голяма степен.
Януари: Лош месец за основната валутна двойка EUR/USD
Сезонността се доказва с понижение при валутната двойка в седем от изследваните десет години. Обикновено това се обяснява със склонността на компаниите да репатрират вложенията си в родните си страни в края на годината, за да нагласят своите баланси. В началото на годината парите отново са изпращани извън граница.
Станете наш почитател във Facebook