Акциите на BP стигнаха нива от 1996 г.
Акциите на British Petroleum (BP) на Нюйоркската фондова борса загубиха над 5% от стойността си, или 1.54 долара, за да паднат до 27.07 долара за една бройка. Те се продаваха за последен път на това равнище през юли 1996 г., припомня агенцията.
Британският премиер Дейвид Камерън, цитиран от Франс прес, предупреди компанията да не бъде унищожавана. Той призова властите в САЩ да изразят ясно своите намерения, по-специално какви финансови обезщетения възнамеряват да поискат.
От началото на петролния разлив в Мексиканския залив British Petroleum е загубила 103.26 милиарда долара. В деня на аварията на платформа на компанията - 20 април, довела до най-тежката екологична катастрофа в историята на Съединените щати, една акция на БП струваше 60.48 долара.
Командващият бреговата охрана на САЩ адмирал Тад Алън съобщи, че компанията възнамерява да преустанови операцията по събиране на изтичащия в Мексиканския залив петрол пет дни преди районът да бъде връхлетян от буря. Това става на фона на започването на сезона на ураганите.
Евентуално прекъсване на операцията означава, че петролът може да бъде оставян да изтича от повредената платформа до 14 дни. Американският Национален център за ураганите предупреди, че тропическа буря може да премине над района на разлива.
Американският министър на труда Хилда Солис заяви, че са необходими по-надеждни мерки за сигурност за работниците, почистващия петролния разлив, предаде Асошиейтед прес.
Сред тях има представители на малцинства, които често нямат на разположение преводачите, необходими им, за да разберат как да боравят с вредните вещества, отбеляза Солис.
Тя призова BP и компанията "Маси енърджи" да не трупат печалби за сметка на смъртта на свои служители.
При експлозията на платформата загинаха 11 работници. 15 дни по-рано, взрив в мина в щата Западна Вирджиния, собственост на компанията "Маси енърджи", причини смъртта на 29 души.
Министерството на правосъдието на САЩ призова федерален апелативен съд да отложи прилагането на решение, което отменя мораториума върху петролните сондажи в Мексиканския залив.
Източник: БТА