Как в Слънчев бряг пестят от осигуровки
Масови проверки в заведенията за хранене започнаха от в най-големия ни морски курорт Слънчев бряг.
Инспектори от НАП и Областна инспекция по труда Целта проверяваха за наличие на трудови договори на персонала, редовността на касовите апарати и издаването на фискални бонове.
Оказало се, че в персоналът работи на договори на минимална заплата от 240 лева на месец и разчитат на бакшиши. Така собствениците пестят от осигуровки за бармани и сервитьори.
„Честа практика през последните няколко години е: регистрират договора и след няколко дни отиват и го отрегистрират. А когато ние влезем на проверка ни предоставят един годен и регистриран трудов договор", коментира Павлин Васков - директор на Инспекция по труда в Бургас.
Глобата за всеки без редовен трудов договор е 15 000 лева.
„Няколко заведения миналото лято, преди нашите наблюдения имаха обороти от 500-600 лв. на ден, а след нашите наблюдения и по време на нашите проверки оборотът им скочи драстично - на 5-6 до 10 000 лева на ден", заяви пък Стефан Банкин - началник отдел „Оперативен Контрол" в НАП-Бургас.
Данните от проверките ще послужат и за ревизии за 5 години назад, казаха инспекторите и предупредиха, че рейдовете по заведенията и хотелите по Черноморието ще продължат през целия туристически сезон.
Междувременно по време на първата седмица от започналата акция "Лято 2010" председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Дамян Лазаров издаде заповеди за затваряне на седем туристически обекта.
Те са предоставяли туристическа услуга без категоризация. Единият от затворените обекти е хотел по Южното Черноморие. Останалите са заведения за хранене и развлечения (три по Южното Черноморие и три по Северното).
Проверени са 107 хотела и заведения за хранене и развлечения. 21 търговеца, предлагащи туристически услуги, са глобени за необявяване на цените на услугите в хотели и за липса на меню на български език в заведения за хранене и развлечения.
От 148 проверени търговци, предлагащи обувки, текстил, плажни принадлежности и сувенири са глобени поради липса на етикети на български език за най-важните характеристики на стоките, липса на цени или обявяване на цените в евро.
Акцията продължава и през предстоящата седмица с проверки в заведения и на атракциони по плажовете, на търговци на дрехи, обувки, сувенири и в заведения с нощен режим на работа.
Източник: БНТ