Ректор: Платеното обучение ще унищожи висшето образование
Ако сме решили да унищожаваме нашата система за висше образование, доколкото е оцеляло нещо от нея, платеното обучение е правилният път. Това заяви ректорът на Техническия университет-София проф.Камен Веселинов за промяната в Закона за висше образование, която връща платеното обучение.
Ректорът на най-голямото висше техническо училище у нас е един от малкото, които са против връщането на обучението срещу заплащане. Веселинов смята, че повечето ректори не смеят да изказват мненията си на заседанията на Съвета на ректорите в България. Причината, поради която той самият не го посещава, че е има само няколко определени лица, чиито глас се чува и те не говорят в правилна посока. Според проф. Веселинов, мотивите на вносителите на промените в закона - МОМН и група ректори, не са сериозни. "Това не са истинските им мотиви. Това са мотиви за пред хората или за замазване на очите", категоричен е той. По негово мнение, по този начин няма да се налеят пари в системата на висшето образование, тъй като кандидатите са по-малко от обявените за държавна поръчка места и въвеждането на платеното обучение няма да вкара нови средства в системата, а само ще преразпредели кандидат-студенти от едно висше училище в друго.
"Тези, които са мислели, че ще учат за милионер в УНСС и не са били приети там, могат да си платят, за да за учат за милионер, вместо да дойдат, да кажем, в ТУ или да отидат другаде", коментира той. В конкретния случай, даде пример той, платеното обучение би довело до повече приходи за икономическото висше училище, но ще ощети другите ВУЗ-ове, защото те ще отпаднат от неговите места с държавна субсидия. В обратния случай на примера Техническият университет би получил 3 хил.лв, които се формират от държавната субсидия - над 2 хил.лв и таксата на студента.
За сметка на това обаче Университетът чиито прием е платен, ще получи 70% от таксата за държавна субсидия, а като цяло системата на висшето образование ще бъде с по-лошо финансиране.
Вместо да се укрепят големите държавни висши училища, доказали се в подготовката на качествени кадри като ТУ София, въвеждането на обучението срещу заплащане ще доведе до превръщането им в "тип Пернишки ВУЗ". "За Пернишкия университет мисля, че и там далаверата е друга. Не става въпрос за обучение на студенти, нещо друго има там - или се перат някаква пари, или има други намерения", категоричен бе професорът. Той изтъкна, че всичко което тепърва ще се предлага от университетът на Перник, неговият ВУЗ предлага от 20 години и то гарантирано. Кризата кара ръководството на ТУ, както и повечето ректори на да затегне коланите. "Но, ние ще оцелеем. Ние винаги оцеляваме - правителствата не оцеляват", подчерта ректорът.
БГНЕС припомня, че сред ръководителите на висши училища най-активни за въвеждането на платеното обучение бяха двамата ректори на УНСС и МУ-София - професорите Борислав Борисов и Ваньо Митев. "На Медицинския университет идеята е европейските студенти да плащат не европейски такси, а такси за студенти от страни извън ЕС, докато на УНСС идеята е да дръпне студенти от другите университети, имайки предвид интереса към икономическото обучение", обясни той, като припомни, че Европа не търси интензивно български мениджъри, а български инженери.
Източник: БГНЕС