Гърци и румънци на ДДС-туризъм у нас
Гърци се изсипват на пазар в България след резкия скок на ДДС при тях.
Повишаването на ДДС в Гърция от 1 юли вдигна цените на основните им хранителни продукти и стоките за широко потребление още на следващия ден. За храните данъкът скочи от 21 на 23%. Прогнозира се инфлацията да набъбне над 6% в следващите месеци. Ето защо колоните от леки коли с гръцка регистрация пъплят още по-силно към Гоце Делчев, Петрич и Сандански отрано всяка сутрин. Привечер - обратно.
В Гоце Делчев четирите супермаркета се задъхват от гръцки купувачи.
"Гърците пазаруват основно храни - сирене, кашкавал, зеленчуци и плодове. При нас цената е близо двойно по-ниска. В пазарните дни петък и събота гръцка реч се лее отвсякъде", разказа кметът Владимир Москов. Петрич и Сандански са под гръцка блокада в сряда и събота - тогава са пазарните дни, вече обявени за „евродни". Българското сирене се изгребва до зрънце. Тук е 6 лв., в Серес - 14. Купуват и дрехи, обувки, даже и за близки и съседи. "Вземат дажеразсад за домати и краставици, твърди търговецът Никола Попов от Петрич. Йоргос Ефтимиос от близкото до границата село Неа Врасня споделя:
"Почти всеки ден съм в Петрич или Сандански. Всичко си пазарувам от тук. Сиренето, кашкавала, цигарите. Бензинът ми в джипа също е български." Все по-често гръцки микробуси идват и товарят мебели, маси и столове. Купуват печки, хладилници, телевизори.
Шопинг средата също е изключително удобна за тях. Навсякъде цените се обявяват и в евро, а описанията на стоките са и на гръцки. А на заминаване никой не забравя да си напълни резервоара на колата догоре, тъй като ДДС там скочи и за горивата.
Румънците пазаруват на едро
"Досега не съм виждал нещо по-евтино! Май няма много смисъл да се идва дотук", каза Влад Долчану от Букурещ в русенския „Метро". Той е за първи път тук, от любопитство. Минал е и през „Кауфланд", но и там е прекарал повече от час, без да напълни количката си.
„По-евтино със сигурност е в отдел „Облекло". Скоро ще ходим на море в Гърция. Куфар и чехли за плажа ще взема от тук, защото си струва", казва Долчану. На по-различно мнение са семейство Шурпану. Те са от Букурещ и още отпреди скока на ДДС идват веднъж в месеца, за да пазаруват в Русе.
„От тук купуваме определени продукти, които са по-евтини. Например зехтин, уиски, брашно... Около 25% по-евтино е в България", заяви главата на семейството Джордже Шурпану, докато товареше покупките в багажника. В Русе масово пазаруват и дребни търговци от Джурджу, които зареждат магазинчетата си със стока на едро.
Според тях идването до България специално за пазаруване си струва само ако ще се купуват по-големи количества. „Минаването на границата и идването в Русе не е без пари. Плаща се такса мост от 12 евро в двете посоки, има също разходи за бензин и единствено ако се пазарува в по-големи количества, е изгодно", сподели Михай Пъланджану от Гюргево. .
Идват тук на зъболекар
От Солун на север масово си оправят дори и зъбите в България. "Правят протези и мостове, но им вземам както на българи. Дори и да са заможни, пак правят пълно проучване на пазара. Разпитват, обикалят от колега на колега. Знаят всички цени и не мога да им поискам и лев над минималното", разказва д-р Никола Стоилов от Петрич. Съседите от юг нямали никакви притеснения за качеството на зъболекарския труд в България и се доверявали съвсем спокойно на нашите специалисти дори и без да разбират български. Интересувала ги само цената.
Източник: Монитор