Кризата се завръща в САЩ
Дълговата криза в Европейския съюз може да се пренесе обратно в САЩ. Инвеститорите са обезпокоени от влошаването на финансовото състояние на регионалните власти в САЩ и растящия риск от дефолт, съобщава FT.
По данни на Националната конференция на законодателните органи на щатите, 50 американски щата са заплашени да започнат финансовата 2011 г. (започваща на 1 юли) с дефицит в размер на 89 млрд. долара.
Според Центъра за бюджетни приоритети пък дефицитът може да достигне 140 млрд. долара.
Общият обем на дълговете на щатите достигна 2.8 трлн. долара, показват данните на Bank of America Merrill Lynch .
Робърт Паркър от Credit Suisse Securities пък е убеден, че през второто полугодие вниманието на инвеститорите ще се пренасочи от Европа в САЩ. Сред проблемните зони той определя региони от щата Калифорния, както и щатите Илинойс, Мичиган и Ню Йорк. Местните власти могат да обявят дефолт и в зависимост от конкретния щат, да инициират процедура на банкрут. Ако целият щат е засегнат, той ще разчита на федерална подкрепа.
На 10 май застраховката от дефолт на щата Калифорния беше 252 базисни пункта, а на Илинойс 186. Сега тя е респективно 337 базисни пункта и 361 базисни пункта.
През февруари Moody's оцени, че историческият риск от дефолт на муниципалните облигации (Municipal Bonds) не е голям: 0.03% срещу 0.97% за корпоративните емитетнти.
От тогава досега обаче заплахата от дефолт нарасна толкова, че някои щати с усилие се опитват да запазят баланса на бюджета си чрез съкращаване на разходи и федерални вливания.