Ф. Кастро: Нападението над Иран ще доведе до ядрена война
Евентуалното нападение на САЩ и Израел над Иран ще предизвика несъмнено ядрена война, заяви лидерът на кубинската революция Фидел Кастро, в изявление пред кубинската телевизия в понеделник, информира РИА Новости.
Фидел Катро се изгуби през последните години от екрана, като сега той бе в ролята на гост на водещото политическо телевизионно предаване в страната „Кръгла маса".
Кастро изложи виждането си за ситуацията в Близкия Изток. Според него Вашингтон се заблуждава, като смята, че иранският народ ще стои безучастно пред лицето на евентуална агресия от страна на Щатите. „Иранците се готвят вече 30 години, сдобиват се със самолети и въоръжение - руско и китайско производство, които могат да ги защитят", заяви Кастро.
Според него цялото население над 12 години и под 60 годишна възраст преминават през военна подготовка в Иран. Страната разполага с ВВС, ВМФ и сухопътни войски, а само числеността на „Корпуса на стражите на ислямската революция" е 1 млн. души.
"Откъде тогава в САЩ се появи теорията, че те (иранците) ще побегнат пред лицето на врага, който иска да разруши всичко", каза Кастро.
Той се съгласи и с американския политолог Ноам Чомски, че за администрацията на президент на САЩ Барак Обама, днешната външнополитическа криза е най-сериозната.
Освен това Кастро засегна и ситуацията на Корейския полуостров. Той е на мнение, че САЩ стоят зад потапянето на южнокорейския кораб „Чхонан", с което да оправдае нападение над Северна Корея.
В случай на нападение над Иран, е уверен Кастро, КНДР няма да очаква агресия спрямо страната, поради което ще избухне още една война в тази зона, и тази война също ще бъде ядрена. „Когато те (САЩ и Израел) решат да нападнат Иран, ще избухне още една война, която ще последва веднага първата", каза лидерът на кубинската революция.
Съветът за сигурност на ООН прие на 9 юни поредната резолюция, която предвижда затягането на санкциите спрямо Техеран. Това е четвъртата поред резолюция, приета от Съвета за сигурност, заради отказа на Иран да изпълни международните изисквания, както и да хвърли светлина по редица въпроси за иранска ядрена програма и по-конкретно за съществуването на военен аспект.
Ситуацията около ядрената програма на Иран се затегна допълнително, след като на 11 февруари президентът на страната Махмуд Ахмадинеджад заяви, че Техеран е произвел първата партида на обогатен уран до 20% и притежава възможност за неговото дообогатяване. Той обяви също така и плановете за утрояване на производството на нискообогатен уран.
Президентът на САЩ Барак Обама подписа в началото на юли закон за разширяване на едностранните санкции срещу Иран. Вашингтон засили натиска върху Техеран, като добави в списъка на попадащите под санкции над нови 300 компании и физически лица. Почти всички посочени имена са обвързани с програмата по разработката на ракетни технологии.