През 2009 г. Комисията за защита на конкуренцията санкционира Автобусни превози АД за налагане на нелоялни търговски условия.

"Автобусни превози" АД е собственик на Автогара Плевен и има възможност да провежда автономна стопанска политика и да определя правилата за достъп на автобусните превозвачи до нея като съществено съоръжение на пазара на обществен превоз на пътници.

КЗК установи, че в договора, предоставян от автогарата, има клауза, според която при системно неплащане на цената за автогарово обслужване, нов договор с превозвача може да се сключи не по-рано от 6 месеца, като през това време той е лишен от правото да ползва автогарата. Съгласно нормативната уредба обаче, когато изпълняваните от съответния превозвач маршрутни разписания включват като начална, междинна или крайна спирка определена автогара, той е длъжен да я използва като спирка по маршрута си.

В тази връзка Комисията прецени, че забраната за ползване на Автогара Плевен за най-малко 6 месеца на практика би извадила съответния превозвач от пазара поради невъзможност да изпълнява възложените му маршрутни разписания и въвеждането на тази клауза в договора за 2007 г. следва да се квалифицира като налагане на нелоялни търговски условия. Неплащането от превозвача на дължимите цени за автогарово обслужване не е основание за отказ на достъп до същественото съоръжение, като защитата на правата на „Автобусни превози" АД в този аспект следва да се търси по съответния гражданскоправен ред.

Върховният административен съд в своето решение потвърждава становището на Комисията, че обвързването на дължимата цена с допускането до автогарата, съответно забраната за ползването й за най-малко 6 месеца, водят до нарушаване на конкуренцията на пазара за превоз на пътници и лишава превозвачите от възможността да изпълняват своята пряка дейност по маршрутните линии.

Въз основа на влязлото в сила решение на Комисията, на основание чл. 104 от ЗЗК, всички физически и юридически лица, на които са причинени вреди, дори когато нарушението не е било насочено директно срещу тях, имат право да подадат искове за обезщетение по реда на Гражданския процесуален кодекс.