Балансирани ли са балансираните фондове?
След като разгледахме инвестициите и активите на петте най-големи рискови инвестиционни фонда, ще направим същото и с балансираните.
„Балансирани" можем да сложим донякъде в кавички, защото при тях фигурират два фонда с инвестирани средства в акции над 60% от активите - Реал Финанс Балансиран фонд и ЦКБ Актив.
Първият от тях е инвестирал 66.2% в акции, а вторият - 64%. Това значително повишава средния размер на инвестиции в акции на петте водещи фонда до 46.46%.
Нека припомним, че средният подобен размер при рисковите акции бе 65%, колкото е инвестирал в тези активи и най-големият рисков фонд.
Средният размер на държаните пари от фондовете е 23.3%, средно в облигации те държат 21.76% и КИС-ове - 5.68%.
Още един фонд допринася за високото средно ниво - и това е ДФ Елана Балансиран Еврофонд, с 49% вложения в акции. С малко над 40% е и Елана Балансиран Доларов фонд.
Най-нисък процент на инвестициите в акции е при най-големия балансиран фонд - ДСК Баланс в размер на 26.4%.
При такъв голям процент инвестиции в акции, Реал Финанс Балансиран Фонд е на границата на изискуемите налични парични средства - 10.6%.
Най-висок е делът на наличните парични средства, разбира се, при фондовете с най-малък процент инвестиции в акции - ДСК Баланс (31.7% в кеш) и Елана Балансиран Доларов Фонд (29.4%).
Най-много в облигации са вложили ДСК Баланс (35.84%), и Елана Балансиран Доларов Фонд (25.16%).
Активите на балансираните фондове намаляват с 2% през първите шест месеца на годината.
Едно сравнение с края на миналата година ни сочи, че инвестираните в акции средства към края на юни се понижават с 11%.
ции
Интересен е фактът, че към края на миналата година средният размер на инвестираните в акции средства на балансираните фондове е бил дори още по-голям, в сравнение с края на първото тримесечие и е възлизал на близо 51%.
Тоест можем да обобщим, че балансираните фондове са били нетни продавачи на акции.
Прави впечатление, че почти при всички балансирани фондове се наблюдава повишение на дела на държаните средства в пари.
Изключение от тази тенденция е Елана Балансиран Фонд, откъдето предпочитат намаляването на паричните средства за сметка на облигации, през първото полугодие.
Подобна тенденция се наблюдава и при облигациите.
Ето и какво е било представянето на балансираните фондове: