Фед със скромни мерки срещу нова рецесия
Федералният резерв на САЩ обеща повече разходи за подпомагане на икономическото възстановяване, което според резерва се е забавило през последните месеци.
Поддържайки лихвените проценти на исторически ниски нива пред лицето на забавящия се растеж и високата безработица, Федералният резерв обеща да поднови разходите за стимулиране на инвестициите от времето на кризата, наливайки свежи пари в икономиката.
"Скоростта на възстановяване на производителността и заетостта се забавиха през последните месеци", се отбелязва в изявление на членовете на Комитета за открит пазар на резерва.
"Темпото на икономическо възстановяване най-вероятно ще бъде скромно в близко време, което се очакваше", според 10-членния комитет. През юни представители на Централната банка посочиха, е възстановяването на икономиката се осъществява въпреки насрещния вятър и ще остане умерено за известно време".
От финансовата институция сега обещават да поддържат лихвите "изключително ниски... за продължителен период" от време. Федералният резерв, като знак за това доколко сериозно възприема това забавяне обещава да поддържа мерките от ерата на кризата, които доскоро изглеждаха, че са към края си.
Банката се бореше с финансовата криза като похарчи над 1 трилион долара, изкупувайки американски дълг, ценни книжа, гарантирани с ипотеки и други финансови продукти.
Федералният резерв сега заявява, че ще реинвестира средства в брой по платими ипотечни полици вместо да намалява портфолиото си, съществено възстановявайки разходите от времето на кризата.
Това може да помогне за понижаване на дългосрочните лихви, но няма да има драматичен ефект.
УФР заяви, че икономическият растеж ще бъде "по-скромен", отколкото се е очаквало само допреди седем седмици. В изявление на Федералния комитет за отворен пазар се казва, че комитетът ще запази основната лихва на равнище от 0 до 0.25 процента. Икономисти се съмняват, че УФР е в състояние самостоятелно да постигне обрат в икономика.
Някои са на мнение, че е необходима допълнителна помощ от Конгреса. Други са скептични и не вярват, че по-лесните кредити или дори по-голямата правителствена помощ ще убедят американците да купуват повече и да наемат повече работници, отбелязва Асошиейтед прес.
Източник: БГНЕС, БТА