Ипотечният пазар в страната е активен и през лятото
Пазарът на ипотечни кредити в страната остава активен и през лятото на 2010 година, макар растящите на брой запитвания да са за сравнително малки суми, сочи предоставеният на Profit.bg анализ на КредитЦентър за месец юли. Това до голяма степен се дължи и на повишената активност на пазара на ипотечно кредитиране в малките населени места, където потребителите търсят и все по-често купуват имоти в идеалния център за под 30 000 евро.
„Наблюдаваме тенденция на запазване на активността на пазара на жилищно кредитиране, въпреки че клиентите търсят все по-малки по размер кредити.", коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на КредитЦентър. "Клиентите имат много мотиви да избират по-малки суми, но не това, а тяхната готовност да купуват имоти с външно финансиране е важно за бъдещето на пазара. Докато броят на запитванията и появата на нови групи клиенти се запазват, прогнозите и очакванията ни ще са положителни.", допълни Тошев.
Освен българите в чужбина и жителите на по-малките населени места (като Кърджали, Хасково, Пазарджик и др., например), по-голяма активност се наблюдава и у по-заможни семейства, които вече притежават апартамент, но биха искали да си построят къща. Според строителите времето е изключително подходящо, тъй като цената на всички дейности е с 20 до 30% по-ниска в сравнение с периода преди кризата.
Сериозен спад са отбелязали и цените на парцелите. За съжаление обаче банките все още считат покупките на парцели за рискови и ги финансират най-често до 50% от стойността им. Възможност, която част от потребителите използват, е да ипотекират основното си жилище, и с отпуснатия кредит за „лично ползване" да реализират плана си.
През юли се търсеха по-активно кредити за покупки на панелни апартаменти и на такива без Акт 16. Макар и по-ниско като процент, това финансиране е достъпно и банките отпускат на купувачите необходимите им суми.
„Когато избират панелно или жилище в строеж, клиентите са привлечени от ниската му цена. Това означава, че по-големият дял лично финансиране, който се изисква, е по-малка сума. Но колкото и привлекателна да е цената спрямо общия пазар, внимавайте сумата да бъде съобразена с личните финанси на домакинството ви и имайте предвид риска, който поемате.", съветва Тихомир Тошев.
През юли средният размер на изтеглените ипотечни кредити за страната е 28 400 евро. Съотношението между българската и европейската валута се запазва в полза на еврото - 89/11.
Средният размер на изтеглените в столицата кредити бележи известно повишение спрямо предходния месец и през юли възлиза на 33 324 евро. Тенденция на спад в средния размер на кредитите обаче има във Варна и Бургас, където стойностите са съответно 26 420 евро и 25 300 евро. В Пловдив пък 14% от изтеглените кредити са в българска валута, а средният им размер е малко над 24 200 евро.
Хората на възраст между 26 и 35 години стават все по-активни кредитополучатели и през юли те са повече от 67% от всички. Следват ги хората в зряла възраст, които обикновено купуват второ жилище с голям процент спестени средства. Едва 1% са най-младите кредитополучатели – тези между 18 и 25 години. Тенденцията е трайна и се дължи на липсата на история на кариера и доходи.
Кредитите на стойност между 10 000 и 30 000 евро остават най-предпочитани и през този месец, сочи анализът на небанковата финансова институция. Над 60% от изтеглените през юли ипотечни кредити са под 30 000 евро, като в тази категория са всички ипотеки, направени в малките градове на страната. Почти 27% от клиентите са предпочели кредит между 30 000 и 50 000 евро. Нараства процентът на потребителите, изтеглили кредит от 50 000 до 70 000 евро - 12.2% - всички те са в София.
През юли 91.3% от ипотечните кредити са били изтеглени с цел придобивка на жилище. За лично ползване пък кредит са изтеглили 8.7% от потребителите, като част от тях реално са го използвали за покупка на имот – парцел за строителство.
Най-популярният срок на ипотечните кредити продължава да бъде този между 16 и 20 години. Малко над ¼ от изтеглените кредити през месеца са за още по-кратък срок на погасяване - между 10 до 15 години. Близо 18% от купувачите на имоти ще изплащат задълженията си към банката повече от 25 години.
И през юли сделките се финансират най-често между 50% и 60% от стойността. Нараста делът на тези, които договарят и получават от банките между 70% и 80% от цената на жилището, като това обикновено се случва при имоти с по-ниска абсолютна стойност, което задържа получената сума в рамките на средната статистика. Повишение отбелязва и делът на най-смелите клиенти, които купуват жилище с по-малко от 20% собствени средства.
*Всички посочени таблични и графични данни са на КредитЦентър