Какво да очакваме на Уолстрийт тази седмица?
През тази седмица търговията на Уолстрийт вероятно отново ще бъде разпокъсана и при ниски обеми, но това не е голяма изненада, пише CNNMoney.
Краят на лятото е, обемите са ниски и въпреки че отчетите на компаниите като цяло са добри, песимистичните икономически данни внасят страхове по отношение на забавянето на икономическия ръст.
Пазарите записаха две седмични загуби, докато трейдърите изпитваха затруднения с намирането на баланс между оптимистичните корпоративни новини и слабите данни за трудовия пазар, производството и други икономически индикатори.
Положителното: Поредицата от сливания и придобивания, обявени през миналата седмица, показва, че компаниите засилват капиталовите разходи, което е признак, че се готвят за по-добри времена.
През миналата седмица миннодобивният гигант BHP Billiton отправи оферта за враждебно придобиване на канадския производител на изкуствени торове Potash Corp. (POT), която беше на стойност 43.8 млрд. долара.
В четвъртък пък Intel обяви, че ще закупи компанията за антивирусен софтуер McAfee за 7.68 млрд. долара. Това ще е и най-голямата сделка в историята на Intel.
Негативното: Най-следеният икономически индикатор в САЩ остава трудовият пазар, а новините от него са мрачни. Броят на първоначалните молби за помощи при безработица в САЩ миналата седмица скочи до 9-месечен връх и продължава да се движи между 450 000 и 500 000 от ноември насам.
Икономистите очакват броят на молбите да падне до 400 000 или по-ниско преди да бъдат напълно убедени, че икономическото възстановяване е в ход.
Какво да очакваме през тази седмица?
Понеделник: Днес не се очакват официални икономически данни.
Вторник: Данните за продажбите на съществуващи жилища се очакват в началото на търговската сесия. Продажбите на съществуващи жилища падат с 5.1% през юни до 5.37 млн. на анюализирана основа. Очакванията относно продажбите през юли са за нов спад до 5.14 млн.
Сряда: От Министерството на търговията ще обявят данните за продажбите на дълготрайни стоки.
Възстановявайки се след рецесията, поръчките скочиха с повече от 20% в периода март 2009 - април 2010 г. Продажбите обаче отчитат понижение в последните два месеца. Икономистите предвиждат ръст от 3.4% за юли.
Те също така изчакват последните данни за продажбите на нови жилища, които се очаква да отбележат лек ръст до 338 000 през юли, в сравнение с 330 000 в предходния месец.
Четвъртък: Очакват се седмичните данни за броя на първоначалните молби за помощи ори безработица. През миналата седмица фондовият пазар пострада, след като стана ясно, че броят на молбите е нараснал значително до 500 000.
Петък: Очакват се ревизираните данни за БВП на САЩ за второто тримесечие.
Предварителните очаквания са за ревизия на данните до ръст от 1.4% в сравнение с първоначално обявените 2.4%, показва проучване на Briefing.com сред икономисти.