Задава се и текстилна криза
Докато сушата изстреля цените на пшеницата нагоре, наводненията и проливните дъждове в Китай и Пакистан доведоха до сериозен спад на продукцията на памук и ръст на цената на стоковите борси. Миналия месец цената на памука започна рязко да се покачва и от 73 цента в средата на юли достигна 83 цента за фунт през август- рекордна стойност от 1995 година.
Ръстът на цената сериозно безпокои текстилния и шивашки сектор.
През миналия месец американският производител на джинсови облекла Levi's предупреди клиентите си: „Решихме да повишим цените през второто полугодие"- съобщение, което няма да очарова потребителите и което може да бъде последвано от второ, коментира френският Le Figaro. Шведският производител на дрехи H&M признава, че „ако нещата продължават по този начин, това ще доведе до инфлационен натиск".
На първо време ще бъде засегната конфекцията, като производителите ще бъдат принудени да ревизират бързо ценовата си политика. Марките от средния и луксозен сегмент ще имат повече време за „маневри". Никълъс Драйфус коментира, че неговата компания The Kooples засега ще поеме част от ценовия шок. Други като Лесли Фреш от Loft са обезпокоени от „натиск на пазара на суровини".
Наскорошните природни бедствия изнервят пазарите. Китай и Пакистан произвеждат 40% от световната продукция на памук, но докато първата страна пострада от свлачища, втората бе засегната от опустошителни наводнения. Добивът в Китай ще бъде по-нисък с 10%, а в Пакистан с 8%, което ще породи дефицит от 10-15% на световните пазари.
„70% от американската продукция вече е продадена", коментира трейдър. Мнозина се опасяват от загуби или че предлагането ще е недостатъчно да задоволи вече направените поръчки. Ситуацията е рискована и заради спада на производството, който се отчита през последните две години.
Площите, засети с памук са намалели с 25%, а 50% от производителите са се оттеглили от 2008 г. досега.
Цената на "бялото злато" се доближава до пиковата си стойност от март 2008 година и ще остане висока най-малко още година, посочва Джак Сковил от Price Futures Group. Други са по-песимистично натроени, прогнозирайки още две-три години, преди пазарите да започнат да се успокояват.