САЩ са далеч от приключване на сметките, които трябваше да платят заради фалита на инвестиционната банка Lehman Brothers преди две години, довел до масова безработица, взрив на държавния дълг и значителни щети за финансовата система, пише АФП.

Смъртта на това голямо име на Уолстрийт, настъпила на 15 септември 2008 година, вероятно ще остане в историческите книги на страната по подобие на борсовия крах от 24 октомври 1929 година. "Уолстрийт джърнъл", вестникът с най-голям тираж в страната, писа в понеделник за "свят след Lehman Brothers" (на финансовите пазари).

Холивуд излиза на 24 септември с продължение на "Уолстрийт" от 1987 година, в което кризата, предизвикана от този фалит през есента на 2008 година, е основният декор.

На повърхността САЩ сега са по-добре.

Президентът Барак Обама повтаря във всяка своя реч: икономиката на страната възобнови растежа си и създаването на работни места. Само че тези две години изглежда са издълбали огромна пропаст между елита на страната и средната класа. "Не съм сигурен, че хората си дават сметка до каква степен нещата вървяха зле", твърди сега финансовият журналист на "Ню Йорк таймс" Андрю Рос Соркин, отговаряйки на въпрос на интернет сайта DailyFinance. Според него "Голдман (Goldman Sachs) и други големи групи бяха пред фалит". "Страната ни продължава да има проблеми, но когато се обърнем към тези ужасни дни, според метода на сравнението, ние сме излезли от онова страшно положение по един или друг начин", допълва Соркин.

Ако обаче човек напусне пределите на Манхатън, тази вариант изглежда по-неправдоподобен.

Според проучване, публикувано в края на миналата седмица от застрахователната компания Олстейт (Allstate), 56 на сто от американците мислят, че икономиката на страната "върви по лош път", това е почти същото съотношение, като отчетеното през април 2009 година (55 на сто), когато страната все още беше в рецесия.

Този песимизъм продължава вече втора година. "Тогава се мислеше, че влошаването на конюнктурата на пазарите за недвижими имоти и на ипотечните кредити са предизвикали сериозна рецесия, но не и безпрецедентна. След фалита на Lehman Brothers обаче икономиката се заби с носа в земята", спомня си Робърт Самюълсън, автор от "Нюзуик". А дали една спасителна акция на държавата с цел да се избегне катастрофа щеше да предотврати подобна паника? "Вероятно не (...). Същността на една криза е в това, че хората биват изненадани и изпреварени от събитията. В този смисъл вероятно допуснатите грешки са били неизбежни", отбелязва Самюълсън.

Източник: БТА