Отличиха BP и Lehman с антинобелови награди
Учени от Нова Зеландия получиха Шнобелова награда за физика за революционно откритие в сферата на обличането. Те доказаха, че ако обуете чорапите си не на краката, а върху обувките, ще се пързаляте по-малко на леда.
20-ото юбилейно връчване на Антинобеловите (Шнобелови) награди се проведе вчера вечерта в Харвардския университет, като бе излъчвано пряко по интернет. Припомняме, че наградите се връчват за научни достижения, „които предизвикват смях, а после ви карат да се замислите". Тази година то премина под знака на вирусите, микробите и болестите.
Така в областта на здравеопазването наградата отнесоха американски учени от Департамента за здраве и безопасност в промишлеността на Форт Детрик, доказали, че микробите се лепят по брадата. За целта те използвали манекени със залепена брада от натурална коса, както и пилета и морски свинчета.
Шнобеловата награда в областта на медицината бе връчена на холандски изследователи, които решиха да лекуват астма с возене на влакче на ужасите
Наградата за мир бе връчена на учени от Keele University, които доказаха, че ругаенето и проклятията намаляват чувствителността към болка. Но има и изключения, допълват лауреатите, обогатили света с откритието си
Наградата за икономика получиха топ-мениджърите на на финансовите и застрахователни някогашни гиганти Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merril Lynch и Magnetar за „изобретяването и разпространението на уникален метод за максимализиране на печалбите и минимализиране на финансовите рискове", довел до процъфтяване на световната икономика.
British Petroleum и трима учени Ерик Адамс, Скот Соколовски и Стивън Масутани пък бяха удостоени с награда за химия, доказвайки обстойно и всестранно, че петролът и водата все пак се смесват.
Награда за управление заслужиха Алесандро Плачино, Андреа Раписарде и Чезаре Гарофало с откритието, че организациите ще станат по-ефективни, ако повишенията на служителите се извършват на случаен принцип.
Инженерното достижение на годината пък дължим на британско-мексикански биолози, създали неинвазивен метод за следене на здравето на китовете. За целта те разработили безпилотен хеликоптер с дистанционно управление за събиране на китови сополи.
Наградата за биология пък отиде при китайски и британски зоолози, които доказаха, че прилепите правят орален секс.