Броят всички имоти на бедни и богати?
Как да се осветят всички имоти в България - на бедни и богати? Този въпрос станал пак актуален след акция "Хеликоптер" на данъчните в София.
За първи път през 1998 г. българите са описвали подробно в декларации от 25 страници какво имат. Картата на градовете и курортите обаче се е променила драстично след строителния бум през 2006 г., което налагало нов опис. За да не се харчат излишни средства, данъчните обмислят акцията да се осъществи като се свържат информационните системи на общините с тези на приходната агенция.
"Така ще е и по-икономично, и по-бързо за гражданите", каза шефът на НАП Красимир Стефанов.
Бояна хилс: офиси с минилетища, градинарят "назначен" във фирмата
Тези дни "летящите" данъчни преминали над тиха улица в богаташки квартал край София.
Целта била "въздушна снимка" на баровски имот с разгърната площ поне 1200 кв.м, тучна зелена ливада, плувен басейн, беседки и детски катерушки. Около него "фотото" обаче разкрило още цели шест палата.
Бърза справка в регистрите на столична община установила, че на въпросната уличка с леко поетично име със законно разрешение за градеж е само един имот. При това не този, който вдигнал данъчните в небето.
Историята споделиха хора от кухнята на Националната агенция за приходите. Преди няколко дни данъчни изненадващо полетяха над София и богаташките квартали с хеликоптер на Авиоотряд 28.
Причината е стартът на акция "Баровци".
36 грандиозни строежа вече са в списъка за проверки.
"Още преди две години опитахме да идентифицираме сгради и през общината", разказва шефът на данъчните Красимир Стефанов.
Инспекторите му пробвали да разберат колко от тях имат акт 16, кои са обитаеми и дали си плащат данък сгради и такса смет. Огледите на "данъчните патрули" обаче се натъкнали на лют отпор.
Или на високи огради, или на физическа охрана, която твърдо ги съветвала "да не си пъхат гагата, където не им е работа", споделя Стефанов.
Тогава се родила идеята за хеликоптера. Бързо и експедитивно премиерът лично одобрил акцията.
Според отлично информирани източници отгоре като на длан лъснали палатите на известни и на по-малко известни люде.
Групирани в ясно забележими "колонии".
Едната била на хора от ъндърграунда. А през 7 улици от тази колония, чак на 8-мата, били ситуирани известни и все заможни хора.
В именията ясно се виждали басейни, детски площадки, барбекюта, миниголф игрища, тенис кортове, къщички за прислугата и дори хеликоптерни площадки.
В щаба, който готви екипите за полетите, се прави предварителен "оглед на маршрута".
Чрез Google earth се набелязват стърчащи над останалите и впечатляващи с габаритите си сгради, които след това се облитат.
Хеликоптерът е снабден с GPS система, с която сe вадят точните координати на палатите и започва търсенето на документи за тях. Продължението на акцията ще е заедно със Столична община. Преди ден по този повод имало среща между главния архитект Петър Диков и шефа на данъчните Красимир Стефанов.
В НАП вече разполали със сигурна информация, че много проблеми ще има със сгради на известни люде, които си направили къщи с по два етажа офиси и един - за живеене. Тепърва предстоят проверки в "Софийска вода" и енергото, дали имат две отделни партиди за сметките - една за жилищната част, и втора за фирмената.
В НАП идвали и сигнали, че сметките на доста имоти се водели на сметките на фирма-дори и заплатите на гувернантките за децата, чистачките, градинарите фигурирали във ведомостите на дружества. Това, казват, бил известен и почти легален способ за намаляване на данъци, защото тези пари се явяват разход, с който се намалява печалбата на фирмата.
При свои анализи данъчните установили, че още в някои случаи, при строителството се трупали фактури с надписани суми. Така се оказвало, че къщите били облицовани с плочки за по 60 лв., а не за 10 лв. например. Надписването на суми било полезно, когато се узаконявали големи доходи, сочел анализ на риска.
Телефоните на данъчните тия дни прегрели и от запитвания кога физическо лице се регистрира по ДДС. Предположенията са, че щял да излезе куп народ, закъснял с регистрацията си и отдавна прехвърлил летвата от 50 000 лв. доход на година, след който всеки задължително влиза в данъчния регистър.
След като се разчуло за акциите на данъчните, имало и позвънявания от "бдителни съседи", които , засега, "пускали партенки", че някой спешно си поръчвал бюро от махагон, за да го сложи на мястото на розова спалня и така, ако данъчните дойдат, да заварят всичко редовно с пълните доказателства, че палатът задоволява офис-нуждите на компания Х.
Вещи данъчни експерти очакват, че още по-големи проблеми ще има не с фирмената собственост, а с това, че някои имоти се водели "продадени", препродадени на трети лица, които нямат общо със собственика, който си е поискал разрешение за строеж. Така и той невинен, и новите добросъвестни трети лица- невинни.
Вече имало и обаждания на известни хора, не пряко на шефа на НАП Стефанов, но му пращали "хабери"през трети лица, че зрее недоволство у тях.
Засега нямало особено сърдити, но някои намекнали, че появата на домовете им по снимки по телевизии и вестници привличат крадци, например, при все, че стопанинът бил изряден. Някои настоявали да предадат на данъчния началник, че може да си търсят правата и в съда.
„Не всеки собственик на луксозен имот е престъпник. Няма лошо човек да разполага със скъпа къща. Единственото, което ни интересува е тези хора да са декларирали реалните си доходи и да са платили данъците върху тях.", категоричен е Стефанов.
Източник: в. 24 часа