Горбачов: България е границата между цивилизациите
Темата на нашата конференция е "Европа гледа на Изток". Дълбоко символично и закономерно е, че ние я провеждаме в България. Тук на границата между цивилизациите - в една едновременно и европейска, и балканска и славянска страна ние ще говорим за голяма Европа, за страните, които в течение на столетия участват в европейските процеси, заяви бившият съветски президент и баща на перестройката Михаил Горбачов.
Горбачов смята, че "целият комплекс от въпроси свързан с Русия, Турция, Балканите, страните от постсъветското пространство е част от европейската проблематика". "Самите тези страни не са съседи на Европа, а неотделима част от нея. Искам да подчертая това в самото начало, защото понякога слушам, че цялата Европа се е обединила в Европейския съюз", категоричен е той. Горбачов смята, че това не е така.
Той припомни, че преди 20 години, когато бе положен края на противопоставянето Изток-Запад бяха създадени уникални условия за създаването на Европа без разделителни линии. Според него от "този политически шанс европейските политици се възползваха далеч не така, както трябваше".
"Главната причина бе погрешната оценка на събитията, които бяха довели до края на Студената война, падането на тоталитарните и авторитарни режими. Оценката, че това е победа на Запада", заяви Горбачов. Той попита риторично до какво е довело това и дали Европа е станала по-силна, дали играе ролята, която можеше да има? "Отговорът на тези въпроси трябва да бъде честен - без да представяме желаното за действително. Днес разсъжденията на коментатори, политици, учени са свързани с намаляващата роля на Европа в световната политика. В Америка, в Азия, а и в самата Европа се говори за настъпване на века на Азиатско-Тихоокеанския регион. Центърът на тежестта на международната политика, икономика се премества в тази стремително развиваща се част от нашата планета.", завърши Горбачов.
Днес София бе домакин на международната конференция "Европа гледа на Изток", организирана от Фондацията на Михаил Горбачов и неговите български партньори от Фондация "Славяни". В конференцията взеха участие бившия президента на Румъния Йон Илиеску, бившият турски премиер Месут Йелмаз, бившият югославски министър Будимир Лончар, множество анализатори, учени, журналисти. От българска страна сред поканените присъстваха бившият президент Петър Стоянов и бившият външен министър Соломон Паси.
източник: БГНЕС